זו הכלכלה

הסדנה הכלכלית בבחריין מסמנת את התחזקות הקשר בין מדינות ערב לארצות הברית וישראל, תוך בידוד של הפלשתינים

ניצן קידר , כ"ד בסיון תשע"ט

ברשות הפלשתינית איימו על מי שישתתף. הוועידה בבחריין
ברשות הפלשתינית איימו על מי שישתתף. הוועידה בבחריין
צילום: Matt Spetalnick, רויטרס

הוועידה הכלכלית בבחריין הייתה אמורה להיות אירוע חגיגי מאוד. שלב ראשון של תוכנית המאה שכולם ציפו לדעת מה היא כוללת, שיתופי פעולה בינלאומיים והרבה מאוד סיקור תקשורתי. אלא שבניית האמון ויצירת התקשורת שחיפשו האמריקנים התמקדה בעיקר בישראל וברשות הפלשתינית, שתי השותפות שבאופן רשמי לא היו שם. הפלשתינים לא היו שם כי הם לא רצו, וישראל לא הייתה שם כי האמריקנים העדיפו להביא יותר מדינות ערביות.

האמריקנים רצו שהאירוע יצליח. התוכנית הכלכלית כוללת השקעה של עשרות מיליארדי דולרים בשטחי הרשות הפלשתינית, ולמרות פסימיות רבה ששררה לפני האירוע, בבנק העולמי תומכים במתווה האמריקני, ואף ממליצים למדינות השונות לקחת בו חלק.

האם כל זה באמת יסייע לפלשתינים? יוני בן מנחם, פרשן לענייני ערבים וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, לא רואה את הפלשתינים משתלבים במהלכים הבאים של האמריקנים, אלא רק הולכים ומתרחקים. "ברשות חוששים כי ממשל טראמפ נחוש לקדם באופן חד צדדי את התוכנית הכלכלית למרות התנגדותה. גורמים בכירים ברשות הפלשתינית מעריכים כי בגלל שמדובר בשנת בחירות בארצות הברית, הנשיא טראמפ לא ייסוג מיוזמתו וירצה להפגין הצלחה בכל מחיר", אומר בן מנחם.

הוא מוסיף כי "ההערכה מתבססת גם על ניסיון העבר, שהנשיא טראמפ הוביל שורה של צעדים חד צדדיים בניגוד מוחלט לעמדת הפלשתינים: ההכרזה על ירושלים כבירת ישראל, העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, סגירת משרדי אש"ף בוושינגטון והפסקת הסיוע הכספי לאונר"א".

לדבריו של בן מנחם, הפלשתינים מודאגים בעיקר מהאפשרות שבוושינגטון יעשו שימוש במדינות ערב כדי להפעיל עליהם לחץ חזק יותר מזה שהופעל עד היום. "החשש ברשות הפלשתינית הוא שהממשל האמריקני יתחיל ליישם חלק מהפרויקטים הכלכליים המופיעים בתוכנית שהציג, באמצעות מדינות ערביות או ארגונים בינלאומיים, כדי להראות שהתוכנית שלו כבר יצאה לדרך".

"הממשל יכול להפעיל לחץ על מדינות כמו לבנון, מצרים וירדן כדי להתחיל וליישם בהן פרויקטים ליישוב הפליטים הפלשתינים שכבר חיים שם ולחיסול אונר"א, וכן פרויקטים כלכליים בחצי האי סיני, שינתקו את הקשר בין רצועת עזה לגדה ויחזקו את הקשר של הרצועה עם מצרים", מעריך בן מנחם.

לטענתו, הפלשתינים הם אלו שיצרו לעצמם את הבעיה הקשה שמולה הם מתמודדים כעת. "הפלשתינים נותרו לבדם. מדינות ערב שהשתתפו בוועידה הכלכלית בבחריין הוכיחו כי מה שמכתיב את מהלכיהן הוא האינטרס שלהן. שליטי ערב מודאגים מאיראן הרבה יותר מאשר משאלות כמו גורלו של אבו מאזן ומהבעיה הפלשתינית, ולכן הן יזרמו עם הכוחות החזקים שיכולים להגן עליהן - ארצות הברית וישראל".

מה לדעתך תהיה התגובה הפלשתינית אם הם אכן יגלו שהם נשארו לבד?

"אם אבו מאזן יחוש שהוא נדחק לפינה, לא מן הנמנע שהוא ינסה להכשיל בכל דרך את תוכנית המאה או את חלקה הכלכלי".

חוששים מאיראן

חבר הקבינט השר זאב אלקין אומר שהסדנה הכלכלית עשתה רק טוב לישראל. "אני לא יודע אם הייתי מגדיר את הסדנה כאירוע דרמטי מבחינתנו. עם זאת, יש כאן הפנמה, כולל בעולם הערבי, שהבעיות האמיתיות הן במישור הכלכלי, ואבו מאזן משתמש בצורה צינית באוכלוסייה הפלשתינית ביהודה ושומרון לצורך ניגוח של ישראל", הוא אומר.

הוא מציין כי הסדנה בבחריין, יחד עם אירוע נוסף שהתרחש השבוע - פסגת היועצים לביטחון לאומי שהתקיימה בירושלים, מלמדת שהעולם הערבי מפנים את חשיבותה של ישראל. "יש כאן תקדים טוב וחיובי למדינת ישראל, מצב שבו אבו מאזן לא מגיע לאירוע אבל מדינות ערב כן באות. הסדנה בבחריין והפסגה בירושלים משדרות בדיוק אותו דבר: ישראל של היום היא שחקן חשוב בזירה הבינלאומית, שמקיים מערכת יחסים קרובה מאוד גם עם ארצות הברית כשותף אסטרטגי אבל גם עם רוסיה. לכן דווקא בירושלים יכולה להתקיים פגישה של היועץ לביטחון לאומי הרוסי עם מקבילו האמריקני, ושניהם ישבו ביחד לדון בסוגיות מרכזיות לסדר העולמי. ישראל היא גם שחקן חשוב לחלק ממדינות האזור, שמבינות שהאיום האמיתי עליהן אינו מגיע מישראל אלא מאיראן".

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אבי דיכטר, לוקח את המצב בבחריין צעד אחד קדימה. לדעתו האמריקנים קיבלו הוכחה שאין שום צורך לעכב צעדים ישראליים בגלל התוכנית. "אני חושש שהאמריקנים לא הגיעו עם מלוא המודעות לכך שהפלשתינים לא בדיוק מתכוונים ליישר קו עם העסקה שהם מציעים להם. זה טיבם של הפלשתינים, אין להם שום כוונה לשתף פעולה עם המהלך האמריקני. בדיוק מהסיבה הזאת לישראל אין שום סיבה להתעכב בגלל הפלשתינים בשום תחום. גם אם אנחנו לא בבחריין, אנחנו מעודכנים על מה שקורה שם. אם נצטרך ליישב ביהודה ושומרון, ניישב בלי להמתין לפלשתינים, וכך גם בירושלים ובבקעת הירדן. אנחנו לא נפעל לפי השעון הפלשתיני, אלא לפי השעון הישראלי.

"האחריות לכישלון אוסלו היא מאה אחוז על כתפי הפלשתינים. האמריקנים מבינים את זה היטב, והעובדה היא שהם מנסים עכשיו קודם את הצד הכלכלי. יש בכך הרבה תועלת כי זה לא מפריע לישראל, ובוודאי שלא אמור להפריע לפלשתינים. הם יהיו שותפים לעסקה הכלכלית, גם אם לא יהיו חלק מעסקת המאה. לנו יש אינטרס שכלכלת הרשות תפרח וכלכלת עזה תפרח, אבל מעליהם יש את האינטרס העליון שביטחונה של מדינת ישראל לא ייפגע", מוסיף דיכטר.

סכסוך פנים-פלשתיני

מוחמד מסאד, איש עסקים בן 46 מהכפר בירכין שברשות הפלשתינית, היה אמור להיות אחד מחברי משלחת של כ-15 אנשי עסקים פלשתיניים בראשות השייח' אשרף ג'עברי, שתצא מחברון להשתתף בוועידה הכלכלית בבחריין. מדובר בקבוצה שהוזמנה ישירות על ידי הממשל האמריקני, והחליטה להיענות להזמנה חרף החרם הרשמי של הרשות הפלשתינית ואיומיה על מי שישתתף בוועידה. הרשות אף הוציאה הודעה רשמית שמזהירה את אזרחיה לבטל ייטלו חלק באירוע בבחריין, או אפילו יעזו לנקוט בעמדה פומבית שתפגע במה שהגדירו "האחדות הפלשתינית".

בניגוד לחברי המשלחת האחרים שהעדיפו שלא לצאת בהצהרות פומביות טרם יציאתם, מסאד הקליט ופרסם הצהרה פומבית שבה הסביר כי אם הוא וחבריו לא ידאגו לכלכלה הפלשתינית, אף אחד אחר לא יעשה זאת בשבילם. "אני מדגיש שההנהגה של הרשות ושל ארגוני הטרור מושחתת", הצהיר מסעד בתחילת השבוע, "לא אכפת להם מהעם ומהכלכלה שלו, אלא רק מהמעמד שלהם ומהחברות שבשליטתם ובשליטת הקרובים להם. כל הפלשתינים רוצים לחיות בשלום ובשלווה, אבל ההנהגה שלנו מונעת את זה, תוקפת אותנו ומקפחת אותנו. הם לא רוצים שום דבר לעם שלנו, חוץ מהדברים שטובים בשבילם", סיים מסאד את נאומו.

אלא שבסופו של דבר מסאד עצמו נשאר בארץ, כשאת המשלחת שכן נסעה לבחריין הוא מאשים כמי שמייצגת את אותם האינטרסים שהוא מגדיר "מושחתים", ולא את מה שחשוב באמת לעם הפלשתיני. הוא גם מציין שהישארותו בארץ אינה נובעת מפחד.

אבל הפלשתינים טוענים כי הם מתכוונים להיפרע מאנשי העסקים הפלשתינים שיצאו לבחריין. אשרף אל עג'רמי, מי שהיה השר לענייני אסירים ברשות הפלשתינית ומבכירי הפת"ח, הצהיר במקביל להתנהלות הוועידה כי "הפלשתינים שיצאו לבחריין, אשרף ג'עברי ואחרים, הם משתפי פעולה. הם מנודים מהאוכלוסייה הפלשתינית ואין להם שום סיכוי להצליח, לא ביוזמות מדיניות ולא ביוזמות כלכליות".

אל עג'רמי גם הבהיר כי "הם ייענשו על כך שיצאו לשם בניגוד לעמדה הפלשתינית הברורה. הם לא יוכלו עוד לנהל עסקים בשטחים המצויים בשליטת הרשות הפלשתינית. הם ייענשו גם על ידי הרשות וגם על ידי הציבור וייהפכו מנודים".

ארצות הברית רואה ושומעת את המתרחש בשטחי הרשות. ההפגנות הרבות נגד האמריקנים והתנהלותם כלפי הפלשתינים הורגשו היטב השבוע. אבל יועצו וחתנו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, מי שהוביל את הוועידה, לא מתכוון לוותר. לצד ההצהרות שהאמריקנים מאוד מעוניינים לעבוד עם הפלשתינים, הוא לא הסתיר את דעתו שאין שום אפשרות שארצות הברית תיסוג מהתכנית הזאת אלא להפך. הוועידה, לדבריו, נתנה לו ולצוות השלום האמריקני את הכוח להמשיך ביתר שאת עד להצגת החלק המדיני ולהשלמת תוכנית המאה.