דעה
איחוד גדול בימין עלול להפיל את גוש הימין

באגף הליברלי של הציונות הדתית יש מצביעים שהרב רפי פרץ, בצלאל סמוטריץ' ומוטי יוגב מרחיקים אותם עוד לפני שהגענו לבן-גביר.

פרופ׳ אשר כהן , כ"ד בסיון תשע"ט

פרופ' אשר כהן
פרופ' אשר כהן
צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

מכל עבר עולות הקריאות לאיחוד הכוחות שמימין לליכוד. יש הקובעים נחרצות שמימין לליכוד אין מקום ליותר ממפלגה אחת. האופטימיים מבטיחים הישג דו-ספרתי למהלך.

עם כל הכבוד לטראומה של אובדן כ-260 אלף קולות, כדאי לבחון בזהירות קביעות אלו ואת התועלת שתצמח מהן.

המספרים הבסיסיים ידועים, מעט יותר מ-400 אלף מצביעים: כ-160 אלף קולות לאיחוד הימין שהספיקו לייצר ארבעה וחצי מנדטים (החמישי הגיע מהסכם עודפים) שהגיעו בעזרתה של עוצמה יהודית. כ-140 אלף קולות לימין החדש וכ-120 אלף קולות לזהות שלא עברו את אחוז החסימה.

כל מי שחושב שאיחוד כל הכוחות, אפילו אם יכונה בלוק טכני, יביא בהכרח את רוב אותם בוחרים להצביע עבור איחוד כזה, חולם בהקיץ. כדאי לזכור שהאיחוד בין הליכוד לליברמן ב-2013 רק פגע בשתיהן.

איחודים, עם כל הכבוד ויחסי הציבור שיש להם לאחרונה, מרחיקים לא מעט מצביעים.

על אלה שבכל מקרה לא יצביעו לרשימה עם עוצמה יהודית כבר נאמר הרבה ויש לא מעט כאלה. אולם באגף הליברלי של הציונות הדתית יש מצביעים שבכל מקרה לא יצביעו עבור איחוד שבו הרכיב החרד"לי דומיננטי בלי קשר לעוצמה יהודית. הרב רפי פרץ, בצלאל סמוטריץ' ומוטי יוגב מרחיקים אותם עוד לפני שהגענו לבן-גביר. ייתכן שמגמה זו התגברה עוד יותר לאחר הפרסומים על תיאום עמדות עם החרדים בסוגיות דת ומדינה.

באגף החרד"לי כבר נשמעים קולות נגד צירוף של נפתלי בנט ואפילו נגד צירוף אפשרי של אילת שקד. בדבר פרטים ניתן לפנות לסביבה הקרובה לישיבת הר המור. איחוד, אם כן, עתיד להרחיק לא מעט מהמצביעים הציונים הדתיים.

עתה יש לזכור את המצביעים חובשי כיפת השמיים. אם שכחנו לרגע, יש לא מעט כאלה בין מצביעי זהות והימין החדש. אם חלקים באגף הליברלי בציונות הדתית יברחו מאיחוד כזה, מצביעים חובשי כיפת השמיים בוודאי יברחו ובמהירות גדולה יותר. הללו לא יבואו לרשימה שהרכבה המובהק הוא דתי מבלי שיראו שם נציגות משמעותית.

מי שחושב איך להציל את גוש הימין ולהגיע ל-61 מנדטים בלי ליברמן, עלול לגלות שדווקא האיחוד הגדול עלול להפיל את הגוש. איך זה יקרה? חלק מהמצביעים אמנם יברח לליכוד. אולם באגף הימין יש כבר לא מעט מצביעים שלא מוכנים עוד לתמוך בליכוד בראשות נתניהו. המגמה הזאת רק התחזקה לאחר הבחירות האחרונות ומה שהתחולל מאז. הם עלולים לברוח לכחול-לבן שידגישו הפעם את המגמה הימנית אצלם או לליברמן, ובכך דווקא להקטין את גוש הימין.

בחזרה למספרים. שלוש מפלגות ל-400 אלף איש הן סיכון גדול כפי שכבר הוכח. למרות זאת, יש לשקול אפשרויות ביניים לפני הקפיצה לאיחוד כולל שאינו בהכרח הפתרון.