מרכז רבני אירופה חוגג חוגג ל-130 ילדים בר ובת מצווה בכותל המערבי

שבוע גדוש אירועים, אטרקציות וטיולים עבר על 130 נערים ונערות בני ובנות מצווה ממדינות חבר העמים ומזרח אירופה כולל סיביר שהשתתפו במסע ייחודי שערך אגף מורשה של 'מרכז רבני אירופה'.

שיאו של המסע היה היום (חמישי) כאשר הנערים חגגו טקס בר מצווה ברחבת הכותל המערבי במהלכו קיבלו במתנה זוג תפילין. לנערות הוענק פמוט ייחודי להדלקת נרות שבת קודש.

לפני הכניסה לרחבת הכותל המתינו להם נגנים שקידמו את פניהם בשירה ותופים ועם חופות אשר נפרשו מעל לראשי נערי הבר מצווה. הנגנים ליוו את הנערים בשירה וריקוד עד רחבת הכותל, שם נפרדו מהם בתקיעה בשופרות.

הנערות ניגשו להתפלל בעזרת נשים ולאחר מכן ערכו טקס חגיגי במנהרות הכותל המערבי בו הכינו פמוטים מיוחדים שיוענקו לניצולות שואה שלא זכו לחגיגת בת מצווה.

הנערים נכנסו אל רחבת הכותל המערבי שם הוענק לכל אחד מהם במתנה זוג תפילין, טלית וסידור מיוחד תרומת איש העסקים רמי לוי. יחד עם המדריכים ורבני הקהילות שמלווים אותם לכל המסע, הם הניחו את התפילין והתפללו.

לאחר קריאת התורה שהתקיימה ברוב עם נערך מעמד מיוחד כאשר מעל ראשי הנערים נפרשו טליתות וכהנים שהיו במקום בירכו אותם.

הארוע בכותל המערבי, נערך בשיתוף הקרן למורשת הכותל המערבי והמשרד לירושלים ומורשת שהשקיעו רבות בטקס שהתקיים בכותל.

אנשי הקרן למורשת הכותל המערבי אמרו כי הם שמחים לקחת חלק בהבאת ילדי בר ובת מצווה מהארץ ומהעולם לכותל המערבי, ליבו של העם היהודי. "זוהי ההזדמנות לחבר את הדור הצעיר למורשת ולשרשרת הדורות".

אנשי 'מרכז רבני אירופה' שבאגף 'מורשה', פועלים בקרב קהילות יהודיות, ובפרט קהילות קטנות, במזרח ובמערב אירופה. המטרה היא להביא זהות יהודית לילדים וילדות שלא זוכים לחוש שבת או ימי שבוע כיהודים, כיוון שאינם מתגוררים בסביבה יהודית - באמצעות פעילות סביב השנה ובפרט בחגים.

פרויקט הדגל הוא מסע בני ובנות מצווה לישראל, שמסכם לימוד נושאים יהודיים במשך שלושה חודשים, ואשר נמשך שבוע ברחבי ארץ ישראל.

במהלך המסע ביקרו הצעירים במקומות הקדושים בכל רחבי הארץ וחוו הזדמנות מיוחדת להעמיק את הקשר שלהם עם המסורת היהודית והחיים בישראל. את הנערים ליוו 30 מרבני הקהילות ונשותיהם, שליוו את קבוצת בנות המצווה.

בנוסף לסיורים ולאטרקציות, התקיימו גם פעילויות חינוכיות-חברתיות. חלק מהפעילויות נערכו במסגרת נפרדת של כל קבוצה וקבוצה וחלק במסגרת הכללית של המשלחת כולה. התוכנית נבנתה באופן שבו לכל אורך הימים ניתן דגש על מה יכולים הנערים והנערות לקחת מהחוויה להמשך חייהם.

יו"ר מרכז רבני אירופה הרב מנחם מרגולין אמר עם סיומו של המסע, "אנחנו נרגשים לראות קבוצת נערים יהודיים שמרימים על נס בגאווה את יהדותם וכניסתם לעול מצוות ועל כך גאוותנו".

מנכ"ל מרכז רבני אירופה הרב אריה גולדברג הוסיף, "זה מרשים לראות כל שנה מחדש את ההתרגשות של הנערים והנערות בני המצוות עם הגיעם לכותל המערבי. זאת חוויה שכדבריהם נחרטת בליבם לכל ימי חייהם. אנחנו שמחים להיות חלק מכך".

סמנכ"ל מרכז רבני אירופה ומנהל אגף 'מורשה' הרב יוסף ביינהקר סיכם, "זו השנה ה-11 של המסע וברוך השם אנו רואים גידול במספר הנערים והנערות שמגיעים למסע. זאת הפקה מורכבת של ביקור שכל שעה בו מיועדת למען בני ובנות המצווה. שבוע הוא זמן קצר וברוך השם אנחנו מצליחים לחשוף אותם ליופיה של היהדות ולבקר בשורה ארוכה של אתרים יהודיים. הם חוזרים הביתה מלאים בגאווה יהודית. זאת זכות עבורנו".