טקס הענקת הדרגות לבוגרי קורס טיס
טקס הענקת הדרגות לבוגרי קורס טיסצילום: דו"צ

טקס "מסדר כנפיים" התקיים הערב (חמישי) בבסיס חיל האוויר בחצרים, במהלכו הוענקו כנפי טיסה לבוגרי קורס טיס מחזור 178.

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר בטקס "אני בטוח שההורים, הסבתות, המשפחה כולה, מרגישים היום בשמיים, ברקיע השביעי. צועדים עם חזה מנופח. חיילים יקרים, מהיום אחריות כבדה מוטלת על כתפיכם - אנחנו סומכים עליכם, שובו הביתה בשלום".

ריבלין אמר עוד כי מוטת הכנפיים של חיל האוויר פרושה בכל המזרח התיכון. "חילות האוויר הטובים והמתקדמים ביותר רואים בו אחד מהחילות הטובים ביותר בעולם, עם יכולת התקפית מדויקת של אלפי מטרות בזירות רחוקות וקרובות.

"חיל שמהווה שחקן מרכזי בהתמודדות של מדינת ישראל עם איומים מתפתחים. מוטת הכנפיים של החיל פרושה בכל המזרח התיכון, נושק לחלל, נותנת מענה לכל איום. אנחנו חוסים בביטחה תחת כנפיה".

נשיא המדינה פנה לסגן ג', הטייס הדרוזי הראשון בחיל האוויר, ואמר: "אתה ההוכחה שהשותפות בנפשנו, ההוכחה לנחישותם של בני העדה להוביל בכל חלקי צה"ל, ולמחויבותה של מדינת ישראל לכל אזרח ואזרח בה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בטקס מסדר הכנפיים כי "הנשיא טראמפ הכיר לאחרונה בירושלים כבירת ישראל, אין גבול להערכתנו. ועם זאת, אני אומר כאן - בגמר קורס טיס. אנחנו תמיד זוכרים, שעלינו להיות ערוכים להגן על עצמנו בכוחות עצמנו מול כל איום. אנחנו נחושים להעביר את המתקפה לשטחו של כל מי שמאיים לתקוף אותנו''.

הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, אמר בטקס "מעשור לעשור גדל היקף המשימות של החיל וגברה המורכבות. ההגנה מפני מטוסים תוקפים הלכה והשתכללה ויצקה תוכן ממשי למושג עליונות אווירית. משימות האיסוף הבודדות התרבו ונהיו למערכת מודיעינית ענפה, המופעלת מדי יום בכל רחבי המזה"ת"

"לא רק חיל האוויר השתנה באופן מהותי. גם האויב השתנה, וברצועת עזה ובלבנון באופן מיוחד. הוא הפך מחוליות טרור לצבא המאורגן בפלוגות, גדודים וחטיבות, והוא מחזיק בטילים ורקטות שביום מלחמה אמורים לפגוע בהיקף נרחב בשטח מדינת ישראל".

"בעוד אנו עושים כל שביכולתנו להימנע מפגיעה באזרחים, האויב עושה כל מאמץ לפגוע באזרחים. זהו הביטוי המובהק ביותר להיותו צבא טרור - גם מאורגן ביחידות עם אמצעים צבאיים, וגם נוקט בטרור תוך שהוא מתעלם מדין בינ"ל, מוסר וערכים. זהו מצב שאסור לאפשר! לא אנחנו ולא הקהילה הבינ"ל".

"האויב לא יהיה חסין מפני תקיפות אלו של צה"ל, וחיל האוויר, כמו תמיד, יהיה בחוד החנית. בניגוד לאויב, נפעל באופן התקפי וערכי כאחד, ונבסס את הפעולה על מודיעין ועל צורך מבצעי. טייסי חיל האוויר הם שהיו תמיד בעומק ובחזית, מול אתגר הרקטות הם הופכים להיות חלק מרכזי מהמשמר הקדמי של אזרחי מדינת ישראל".