הסכם נתניהו-חמאס
יוקם בית חולים עבור ערביי עזה

אחרי שבוע שבו הוצתו 100 שריפות בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה, ראש הממשלה אישר להקים בית חולים שדה ענק ליד מחסום ארז.

ערוץ 7 , כ"ז בסיון תשע"ט

שריפה בעוטף עזה
שריפה בעוטף עזה
צילום: קובי ריכטר/TPS

ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר להתחיל את שלב המדידות להקמת בית חולים שדה בינלאומי ענק בשטח של 40 דונם עם 16 מחלקות שונות ליד מחסום ארז, שינוהל על ידי צוות רפואי בינלאומי.

בעיתון "ידיעות אחרונות" דווח כי בית החולים יוקם במימון ארגון פרטי אמריקאי והוא אמור להבטיח שיפור משמעותי ומענה שלא ניתן כיום ברצועת עזה לחולים פלסטינים.

ביום חמישי האחרון, אחרי שבוע שבו הוצתו 100 שריפות בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה שהופרחו משטח הרצועה, החל משא ומתן בין החמאס לנתניהו באמצעות מתווכים, שבסיומו הגיעו להבנות רגיעה חדשות.

בישראל דרשו לעצור את הפעילות האלימה ונתנו לחמאס אורכה של 48 שעות ליישום מלא של הריסון בשטח. בשישי שוגרו בלוני תבערה אך הציפייה של המתווכים היא שהחל מהיום ישרור שקט מוחלט על גבול הרצועה.

על פי הדיווח ב''ידיעות אחרונות'', אם בימים הקרובים יישמר השקט בגבול - ההסדרה תעבור לשלב הבא שלה שיכלול פרויקטים משמעותיים. המשך השקט יוביל גם לדיאלוג בסוגיית השבויים והנעדרים הישראלים בעזה, במטרה לכלול אותו כחלק משלב ההסדרה השני.

ביום שישי אישר גורם ישראלי כי בהמשך לפנייה של האו"ם ומצרים, ישראל תאפשר את הגדלת מרחב הדיג והעברת הדלקים לרצועת עזה. זאת לאחר התחייבות של חמאס להפסיק את האלימות נגד ישראל. הגורם הוסיף כי אם חמאס לא יעמוד בתנאים - ישראל תחזיר את הסנקציות.

יו"ר מפלגת כחול לבן בני גנץ שביקר ביום שישי בעוטף עזה ונפגש עם חקלאים ששדותיהם נשרפו, תקף את ראש הממשלה: "נתניהו ממלא בהליום את בלוני האש חמאס. השבוע היו מאה שריפות, אפשר את זה לראות בשחור בעיניים, ולצערי גם בשחור בלב של התושבים. ההסכם מוכיח שחמאס מכתיב לנתניהו מה לעשות".

"השקט חייב לחזור, השחור חייב להיעלם, והתקווה צריכה לפרוח - אצלנו כל הזמן, ומותר גם בצד השני. כשאין שקט צריך להילחם, כשיש שקט צריך לקדם את המציאות האלטרנטיבית של תקווה. כשצריך, מתקדמים", אמר גנץ.