מותר לאכול במסעדה טבעונית ללא הכשר?

הראשון לציון הרב יצחק יוסף תוקף את הפרסום לפיו מותר על פי ההלכה לאכול במסעדות טבעוניות בחו"ל, גם ללא תעודת הכשר.

תגיות: מסעדות
יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , כ"ז בסיון תשע"ט

מותר לאכול במסעדה טבעונית ללא הכשר?-ערוץ 7
הרב יצחק יוסף
צילום: קובי ריכטר/TPS

הראשון לציון והרב הראשי יצחק יוסף תקף אמש (מוצאי שבת), בשיעורו השבועי את הפרסום בעיתון "ידיעות אחרונות" לפיו מותר על פי ההלכה לאכול במסעדות טבעוניות ללא הכשר.

הרב יוסף הבהיר כי מדובר בסוגייה סבוכה שלא ניתן לפסוק בה לקולא כלאחר יד, "לא כמו אלו שמקלים, שאם יש לך חנות או מסעדה צמחונית אז מותר לאכול, כי לא שייך בזה בישולי עכו"ם, והם כאלה שהם חייבים להקל. ובזה הם חושבים שהם ממשיכים את דרכו של מרן".

"לא מבינים שמרן הקל רק אחרי כמה צירופים ואחרי הרבה מחשבה - הוא לא הקל ככה מהשרוול הוא הסתמך על מסורות חזקות ועל פוסקים נחשבים. אף פעם הרב לא הקל מסברה שלו", צוטט הרב באתר כיכר השבת.

"לחדש דברים כאלה שמסעדה טבעונית אין בזה בעיה של בישולי גויים איך אפשר להתיר דברים כאלה? לא מתייעצים עם גדולי הדור? אדם צריך 'תשועה ברוב יועץ', מרן כמה שהיה גדול בתורה הוא עדיין היה מתייעץ עם גדולים, גם אחרי שהיה גדול מאוד", סיפר הרב יוסף.

לדבריו, "הוא היה מתייעץ עם הרב אלישיב, עם הרב בן ציון אבא שאול, אדם ככה כותב פוסק הלכה מבלי להתייעץ עם גדול, ככה חינכו אותו כל הדורות 'מפי זקנים אתבונן', אנחנו עושים כמו גדולי הדורות ולא ממציאים דברים חדשים".