לא לשכוח: הילדים מבוטחים גם בחופש

לא כולם רוצים שתדעו ושתזכרו זאת, אבל גם בחופש הגדול, וגם אם יצאתם לחו"ל, כל עוד הילדים תחת חוק החינוך הם גם מבוטחים מפגיעות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ז בסיון תשע"ט

לא לשכוח: הילדים מבוטחים גם בחופש-ערוץ 7
מטיילים
צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

ילדי בתי הספר היסודיים יוצאים גם הם לחופשה הגדולה הגדושה בבילויים אך גם בסכנות. רבים מאיתנו לא מודעים לכך, אבל גם בתקופת החופש הגדול הילדים חוסים תחת ביטוח התלמידים של משרד החינוך. מי מסתיר מאיתנו את המידע?

על הסוגיה הזו שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם עורכת הדין נירית פליישמן מתמחה בדיני נזיקין, המזכירה כי "ילדים מבוטחים 24 שעות ביממה, גם אם הם לא בתחומי בתי הספר. אם ארעה להם חבלה או תאונה מגיע להם פיצוי מחברת הביטוח. גם אם זה קורה אחר הצהריים אצל חברה מגיע לילדה פיצוי".

עם זאת היא מציינת כי קיימים חריגים לפוליסת ביטוח התלמידים והם רשלנות רפואית, תאונות דרכים ופגיעות טרור שאותם הפוליסה לא מכסה שכן ניתן לתבוע את הפוליסה הרלוונטית הנוגעת לכלי הרכב הפוגע או לאירועי הפח"ע, ומאידך אין אפשרות לכפל ביטוחים.

"אם נשברה יד לילד ונקבעה לו נכות מעל חמישה אחוזים מגיע לו פיצוי מחברת הביטוח כאשר סכום של 400,000 שקלים הוא הסכום למאה אחוזי נכות ומתבצע החישוב בהתאם לאחוז הנכות שנקבע. הפוליסה הזו כוללת גם אחר הצהריים, גם בחופש הגדול, גם כשלא נמצאים במסגרת וגם בחו"ל אם היה אירוע תאונתי ניתן לתבוע את ביטוח פוליסת התלמידים".

לנוכח דבריה אלה נשאלה עו"ד פליישמן אודות הביטוח שעליו משלמות תנועות הנוער. האם ביטוח זה אינו מהווה כפל ביטוחים, שהרי התלמידים אמורים להיות מבוטחים גם בתקופה בה הם נמצאים בחופשה. פליישמן מסבירה שביטוח זה מוגדר כ'ביטוח חבות' שאינו מנוגד לפוליסת תאונות אישיות.

"ההבדל הוא שב'ביטוח חבות' צירך להוכיח רשלנות של המדריכים או של המקום בו אירעה התאונה כדי להעביר את הנטל ולקבל פיצוי. גם הסכום לא מוגבל כמו בפוליסת התלמידים. ההגבלה בפוליסת החבות היא על פי התקנות ואינה מוגבלת בסכום של 400,000 שקלים.

פוליסת תלמידים, שכאמור חלה מפגיעה של חמישה אחוזי נכות ומעלה היא פוליסה רחבה מאוד הכוללת בין השאר נכויות זמניות, את הישיבה בבית, עלות ליווי הורים וכו'. לדברי פליישמן חברת הביטוח הנותנת את ביטוח התלמידים לא תמיד מעוניינת שציבור ההורים יידע על קיומה של פוליסה המכסה את הפגיעות בתלמידים, ואכן רבים מההורים אינם תובעים את זכויות הפיצוי המגיע להם.