סילבן שלום
סילבן שלום צילום: קובי גדעון, פלאש 90

מרים שלום, אמם של השר לשעבר סילבן שלום ואיש העסקים צביקה שלום, הלכה לעולמה. על אישיותה המיוחדת שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם אנדרי אוזן, אחיינה של מרים המנוחה המספר:

"זה יום עצוב. לא קל. מדובר באישה מיוחדת שסבלה מקרים מיוחדים, החל מהרצח של בעלה שהיה מנהל בנק בשנות השישים. זה היה השוד הראשון במדינת ישראל. הוא השאיר אותה עם שני ילדים קטנים, צביקה בגיל שלוש וסילבן בגיל שש. מאז היא נשארה אלמנה במשך 55 שנה, ארבל היא הייתה אישה חזקה וגיבורה עם אינטלגנציה גבוהה מאוד".

"היה חשוב לה מאוד שהילדים שלה יצליחו ושיגיעו ללימודים אקדמאיים. היא הצליחה במשימה ושני בניה רואי חשבון עורכי דין מצליחנים, סילבן הגיע להיות ממלא מקום ראש הממשלה וצביקה איש עסקים ובעבר היה יו"ר רשות שדות התעופה, הוא שהקים את נתב"ג 2000 ועל זה הייתה כל גאוותה".

מוסיף אוזן ומספר על תחושותיו האישיות עם פטירתה של מרים: "לנו באופן מיוחד זה קשה כי היא הייתה מעין אימה שנייה שלנו. אימי ז"ל והיא היו כאחיות תאומות, לא בלידה אלא בחיים היומיומיים, בגלל האירועים שהיא עברה. בשנה וחצי האחרונות היא סבלה מאוד, עברה ייסורים קשים ואי אפשר שלא לציין את הליווי של ילדיה במשך כל התקופה הזו. היא נפרדה מאיתנו עם כניסת השבת ביום שישי האחרון".

אוזן מתאר את האירוע הטראגי שזיעזע את המדינה כולה, הירצחו של מנהל סניף בנק במדינת ישראל שזה עתה קמה, כמה שהפך למנוע צמיחה עבור בני המשפחה. "האירוע היה קשה מאוד. זה היה לא הרבה זמן אחרי שהגיעו לארץ. היה חריג שבעלה שעלה מטוניס זכה להיות מנהל בבנק לאומי בגלל אישיותו המיוחדת והשכלתו. האירוע היה מאוד קשה. זה היה הטריגר שהוביל אותה לחנך את ילדיה כדי שיצליחו", אומר אוזן המזכיר את בית הכנסת שהוקם לזכר האב: "בזמנו הוקם בית הכנסת לזכרו של אביהם. 25 שנה בית הכנסת עמד כשלד ורק כשהם גדלו הצלחנו להשלים את בית הכנסת במאמצים רבים של הבנים ושל הגורמים השונים כאן בעיר (באר שבע)".