מה לבדוק לפני ששולחים ילד לבריכה

ההכנה לבריכה לא כוללת רק קורס שחיה או מצופים. יש בחוק כללים ברורים שאם רק נדע לוודא שהם גם מתבצעים נמנע טרגדיות רבות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ז בסיון תשע"ט

לא הכול רגוע מתחת לפני המים
לא הכול רגוע מתחת לפני המים
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בריכות ציבוריות ופרטיות מהוות מקום בילוי משמעותי מאוד בתקופת הקיץ בכלל ובחופש הגדול בפרט, ואולם מדו"ח מבקר המדינה עולה שרבות מהבריכות פועלות ללא רישיון עסק.

בראיון ליומן ערוץ 7 התייחס עו"ד עמיקם חרל"פ, מומחה לתביעות נזיקין ורשלנויות, לסכנת הבריכות שכבר גבו את חייהם של לא מעט ילדים, ובעיקר פעוטות מאז תחילת הקיץ.

"יש חוק ויש תקנות שנכנסו להסדרת מקומות רחצה כבר ב-2004. התקנות קובעות שיש ריכוז רישוי אצל הרשות המקומית. הרשות המקומית חייבת לקיים דרישות ביטחון ברורות לחלוטין, מבחינת הגישה לבריכה ומבחינת שמירת הביטחון בבריכה עצמה. המשמעות היא החזקת מציל בעל תעודת מקצוע של משרד התמ"ת, שעבר הכשרה מתאימה ושנמצא תחת פיקוח של ריענון מדי ארבע שנים".

על תפקידו של המציל מדגיש עו"ד חרל"פ: "מציל זה מי שנמצא עם עין פקוחה ללא הפסקה, גם לא לרגע, על כל מה שקורה בבריכה. לפני מספר שנים אירע מקרה שבו ילדה טבעה בבריכה ואחרי שמצאו אותה בקרקעית הבריכה היא אושפזה למשך כמה שנים ונפטרה לאחר מכן. הסתבר שהמצילה הייתה בשיחת טלפון של כמעט דקה, פרק זמן קריטי להצלת ילדים. החובות הללו הן חובות אבסולוטיות. כשאדם שולח את ילדיו לבריכת שחיה הוא חייב לוודא שיש מציל, מסגרת ותקנות".

עוד מוסיף עו"ד חרל"פ ומזכיר כי בחלק לא מבוטל מהמקרים שהגיעו באחרונה לכותרות החדשות היה מדובר בבריכות פרטיות בבתים פרטיים. "בבתים פרטיים יש חובה ברורה לגידור הבריכה. בבית פרטי לא מחזיקים מציל אבל חייב להיות גידור כי לא יכול להיות מצב שילד ייפול לבריכה".

לדברי עו"ד חרל"פ הכללים והתקנות אינם נוגעים אמנם לפרטי הגידור, החומר ממנו הוא עשוי, יציבותו, גובהו וכיוצא באלה, אולם "הדברים נעשים בצורה של היגיון, אבל ההיגיון מחייב גובה שילדים עד גיל 5 לא יעברו את הגדר בלי שיצרכו לעבור בשער סגור".

"התקנות לא מפרידות בין בריכה ציבורית לפרטית. אמנם מדובר בדו"ח המבקר באחריות הרשות המקומית אבל אני לא מכיר בית פרטי שכפוף מעשית לפיקוח של הרשות המקומית. לא באים לבדוק מה קורה שם, אבל ההיגיון מחייב שלפחות חלק מהתקנות ייושמו בבית פרטי".

חרל"פ ממליץ להורים לוודא את המקום שבו רוחצים הילדים. לטעמו ניתן אמנם לשער שאם בריכה ציבורית קיימת הרי שהיא לא נעלמה מעין הרשות המקומית שמן הסתם מפקחת עליה, אך מעבר לכך יש לוודא נוכחותו של מציל, ואת זאת ניתן לעשות בין אם בשיחה עם מפעילי הקייטנה או בהגעה פיזית למקום על מנת להבטיח שהדברים אכן מתנהלים כשורה ובאופן בטוח.

עו"ד חרל"פ
צילום: משרדו