יאיר גולן בכנס הרצליה
יאיר גולן בכנס הרצליה צילום: גלעד קוולרצ'יק

סגן הרמטכ"ל לשעבר, האלוף (במיל.) יאיר גולן, מותח ביקורת על מדיניות הממשלה בכנס הרצליה.

"אנחנו תקועים בתוך פרדיגמות שאנחנו חייבים להיחלץ מהן, הציבור הישראלי חייב להבין שעלינו לעשות דברים בצורה שונה כדי לקבל תוצאות אחרות. יש היום מנהיגות פוטנציאלית במדינת ישראל שמסוגלת להוביל לכך- אך זהי לא ההנהגה הנוכחית", דברי גולן.

הוא התייחס גם למוכנות העורף למצבי חירום. "הציבור הישראלי הוא ציבור חזק שעמד בכל האתגרים שעמדו בפניו. עדות לכך היא ההתמודדות עם הטרור בשנים האחרונות. עלינו להצדיע לציבור על כך ולהכינו לבאות ולאתגרים העומדים בפנינו".

מפקד חיל האוויר לשעבר, האלוף (במיל.) אמיר אשל התייחס למלחמה אפשרית בגבול הצפון. "במלחמה נגד חיזבאללה סוריה תהיה שותפה ותהיה בתוך הסיפור. הדוב הרוסי לא ייתן למלחמה כזאת להמשך לאורך זמן רב מאוד, זה מסכן את האינטרסים והפרויקטים שלו".

ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר, גיורא איילנד דיבר גם הוא על הגבול הצפוני. "אם נגדיר שהאויב הוא מדינת לבנון ולא חיזבאללה בלבד - נהנה מהעובדה שלא סעודיה וצרפת ולא הלבנונים וחיזבאללה רוצים בהרס לבנון. ישראל תוכל לייצר מציאות בלבנון שהזעקה לשלום לא תהיה רק לאחר 33 יום".

הוא דיבר גם על איומים קיימים על תשתיות ישראליות. "התשתיות של ישראל נמצאות בסכנה. 90% מתחנות הכוח בישראל מרוכזות ב-11% משטח מדינה, זה לא מתאים לישראל שהייתה צריכה להיות עם עשרות תחנות קטנות יותר".