טקס חילופי ראש המנהל האזרחי
טקס חילופי ראש המנהל האזרחי צילום: דובר צה"ל

ראש המנהל האזרחי החדש, תא"ל רסאן עליאן, נכנס היום (ראשון) לתפקידו בטקס רשמי שנערך באוגדת יו"ש.

עליאן שכיהן בתפקידו האחרון כראש מטה פיקוד המרכז, יחליף בתפקידו את ראש המנהל האזרחי, תת-אלוף בן חור אחוות אשר כיהן בתפקיד זה במהלך שלוש השנים האחרונות ועתיד לפרוש מצה"ל לאחר 36 שנות שירות.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון אמר בטקס כי "היציבות הביטחונית הנשמרת ביהודה ושומרון היא איננה יד המקרה, אלא תוצר של מדיניות אזרחית המשולבת בפעילות מבצעית ומודיעינית רציפה ומאומצת. מדיניות אזרחית שמובלת כבר שנים על ידי המנהל האזרחי, כתף לצד כתף עם שאר גופי הביטחון, אשר מוכיחה את עצמה מדי יום".

הוא פנה לראש המנהל היוצא ואמר לו, ״אני נפרד היום מבן חור, קצין, מפקד וחבר, ששירת לצדי במשך שנים רבות ובמגוון תפקידים. תחת פיקודך, התבצעו שינויים מהותיים בתפיסת ההפעלה ובתוכניות העבודה ארוכות הטווח של המנהל האזרחי; החל ממהפכת השירות לתושב המשלבת בתוכה שינוי בתרבות הארגונית, הקמת ענף העוסק במתן שירות, קדמה טכנולוגית והגדלת משאבי כוח האדם. כל אלו לצד תכנית עיצוב המרחב - המהווה מצפן רב שנתי, רב ממדי ורב תחומי המכוון את הארגון".

לראש המנהל החדש אמר, "ידידי רסאן הינו בעל תכונות אופי של מנהיג ומפקד מלידה, קצין יוזם, חותר למגע, מוכוון מטרה לניצחון וביצוע המשימה. יחד עם ערכים אלו, אתה טומן בחובך ניסיון רב שנים והיכרות נרחבת עם השפה והמנטליות הערבית, הזירה הפלסטינית ושטחי יהודה ושומרון. כולנו סמוכים ובטוחים כי תביא את המנהל האזרחי לגבהים חדשים".

תא"ל בן חור אחוות אמר כי בשנים בהן כיהן בתפקיד חלה התקדמות משמעותית במנהל. "אני גאה ושמח לעמוד כאן היום, לאחר שלוש שנים, ולהגיד שיחד הצלחנו - מפקדים, מנהלים, קצינים ועובדי מדינה, בגיבוי מתפ"ש, להתקדם בצעדי ענק במכלול האתגרים הללו, ולהעמיד הישגים מרשימים. עם זאת, הדרך עוד ארוכה ומורכבת ואני סמוך ובטוח ובעיקר בוטח בכם, אנשי המנהל האזרחי, שתמשיכו בה בהצלחה בהובלתו המנוסה של רסאן".

ראש המנהל האזרחי החדש, תא"ל רסאן עליאן, אמר כי "בשנים האחרונות, נחשפתי ביתר שאת לערך המוסף שמביא המנהל האזרחי אל שולחן מקבלי ההחלטות. היחידה מהווה חלק בלתי נפרד מהמאמץ המבצעי לשמירה על הביטחון באזור יהודה ושומרון, זאת באמצעות כלים אזרחיים לשיפור ושימור מרקם החיים של תושבי האזור. את הזירה הפלסטינית, המהווה בעיני אחת הזירות המורכבות איתה מתמודדת מדינת ישראל, אני חי לאורך שנים. בה נלחמתי, נפצעתי, איבדתי חברים לנשק ופקודים תחתיי, אך בעיקר פעלתי בכל שלאיל ידי כדי לשמור על ביטחון אזרחי ישראל בגבולותיה השונים של המדינה".

"לתפקיד אליו אני נכנס זה עתה, אחריות גדולה כלפי ההתיישבות ביהודה ושומרון. אני מתחייב לפעול בהתאם למדיניות הממשלה ולסמכויות הניתנות לי בכל הנוגע לצורכי פיתוח ההתיישבות, תוך מתן מענה מיטבי ושיפור מתמיד של השירות לצורכי האוכלוסייה הישראלית. המנהל אזרחי תחת פיקודי יפעל בשקיפות, בהוגנות וערכיות, ברלוונטיות, בצניעות ואחריות ובשיתוף פעולה מלא לקידום ולפיתוח התשתיות ועיצוב המציאות בהתאם להנחיות הדרג המדיני", סיכם.