בלי לדעת הפכו מגדלי בע"ח לפושעים

מגדלי בעלי חיים לא יודעים על כך, אבל חלקם צריכים להנפיק היתר מיוחד או לשלם אגרה, וחלקם מגדלים בעלי חיים שאסור לגדל.

ערוץ 7 , כ"ח בסיון תשע"ט

נחש צפע
נחש צפע
צילום: ISTOCK

רשות הטבע והגנים אינה מפרסמת לציבור את רשימת ההגבלות המלאה על גידול בע"ח בישראל אך ממהרת לאכוף אותן. כך אלפי אזרחים ישראלים המגדלים חיות בבתיהם הפכו לעבריינים מבלי שהם יודעים זאת.

דיווח מלא על המציאות החדשה מביאים הבוקר (ב') כתבי 'ישראל היום' ליאור פלג ושמעון יעיש.

על פי הדיווח לפני כשבועיים הוכתר בהצלחה מבצע של רשות הטבע והגנים (רט"ג), בשיתוף היורופול והאינטרפול שכלל החרמת כמות גדולה מאוד של בע"ח ממבריחי ומגדלי חיות בישראל.

ב'ישראל היום' טוענים כי ההודעה על הניצחון הגדול של רט"ג הופצה לכל כלי התקשורת בישראל, אך שאלות בסיסיות לא קיבלו מענה: כיצד ניתן לדעת אילו חיות מותר לגדל בבית בישראל? ומתי מגדלי חיות הופכים לעבריינים? למרות הישג המבצע שעל פניו בהחלט מרשים, תחקיר ישראל היום מול רט"ג מעלה תהיות בנוגע להתנהלותו של הגוף האחראי מטעם המדינה גם על תחום החזקת בע"ח בישראל.

לפי הרשימות של רשות הטבע הגנים, שחלקן מעולם לא פורסמו לציבור, וחלקן מצויות במעמקי אתר רט"ג - אם יש לכם בבית זוחלים למשל, אתם נחשבים לעבריינים במידה ואין לכם היתר מיוחד, אפילו אם רכשתם אותם בחנות בעלי חיים מוכרת.

יתיר שמיר, מנהל האגף על החי והצומח ברשות הטבע והגנים, ואורי ליניאל, ראש תחום אחזקת חיות בר בשבייה, מנסים להסביר את התנהלות הארגון: "יש לנו מדיניות מסודרת שמפורסמת לציבור בעניין הזה. המדיניות מפורסמת באתר רט"ג. ישנם שני סוגי היתרים, האחד הוא היתר כללי שבו יש רשימה של מינים שניתן להחזיק ללא כל בקשה מיוחדת. הסוג השני הוא עבור כל שאר המינים שמוגדרים חיות בר שצריך להוציא עבורם היתר מיוחד שאותו אנחנו יכולים לאשר או לדחות".

ברשות הטבע והכנים מגיבים לטענות" "ההגדרה לחיית בר היא כפי שמופיעה בנוסח החוק להגנת חיית הבר, תשט"ו-1955: "יונק, עוף, זוחל או דו-חיים, או כל חלק ממנו, או תולדה שלו, שמקורו בשטח המדינה או מחוצה לו, שאין טבעו לחיות במחיצתו של אדם". חוק זה מפרט גם את המותר והאסור בכל הקשור לסחר והחזקה של חיות בר. גביית אגרה על היתר החזקת חיה חמישית ומעלה בידי אדם היא כפי שנקבע על ידי המחוקק. רשות הטבע והגנים היא הגוף הממלכתי האמון על יישום חוק הגנת חיות הבר ובהתאם מבצעת באופן שוטף מגוון פעולות פיקוח למען אכיפת החוק והגנה על חיות הבר".

"המבצע הבינלאומי לאכיפת החזקה וסחר לא חוקיים בזוחלים שנערך באחרונה בשיתוף האינטרפול והיורופול הוא חלק מפעולות אלה. הרשות מנגישה את המידע בדבר החזקה וסחר בחיות בר באתר האינטרנט כנדרש ובמסגרת פעולות פיקוח והסברה שהיא מבצעת, זאת בנוסף להוראות החוק החשופות לכל. יחד עם זאת, בימים אלו שוקדת הרשות להנגיש באופן מפורט וידידותי יותר את המידע בדבר היתרי סחר והחזקת הזוחלים מעבר לקיים עתה. בתוך כך, הקהל הרחב המעוניין בהיתרים, אינו בקיא בכללים ובחוק ונדרש למידע נוסף בנושא יכול לפנות אלינו באמצעות מייל ומוקד המידע של הרשות".