ראש המוסד:
הזדמנות פז לשלום במזרח התיכון

"המוסד מזהה היום הזדמנות נדירה להגיע להבנה אזורית שתביא להסכם שלום כולל. חלון הזדמנויות אולי חד-פעמי", אמר ראש המוסד.

ערוץ 7 , כ"ח בסיון תשע"ט

ראש המוסד יוסי כהן נשא דברים היום (שני) בכנס הרצליה, והתייחס למצב הביטחוני במזרח התיכון.

"המוסד נועד להגן על מדינת ישראל מסכנות המלחמה", אמר כהן. "אך יש לו בעיניי תפקיד לא פחות חשוב: לזהות הזדמנויות לשלום ויותר מכך - ליזום מהלכים היכולים לקדם שלום. שלום הוא ערך נעלה ואת עקרונות הלחימה שלנו, הכוללים תעוזה, יצירתיות וחתירה למגע - אנחנו מיישמים גם במערכה על השלום".

"אני יכול לגלות לכם שכדי להעצים את היכולות שלנו במשימה החשובה של איתור הזדמנויות לשלום וניצול מנופי השפעה מדיניים, הקמנו מנהלת המתמקדת בתחום המדיני אסטרטגי", הוסיף ראש המוסד.

"המוסד מאתר כיום הזדמנות נדירה, אולי הראשונה בהיסטוריה במזה"ת, להגיע להבנה אזורית שתוביל להסכם שלום כולל".

"למעגל של מדינות השלום הצטרפו מדינות נוספות באזור - חלקן באופן הסמוי מן העין", הסביר כהן. "עדיין אין עמן יחסי שלום רשמיים, אך יש כבר יש שותפות אינטרסים, שיתופי פעולה מגוונים וערוצי תקשורת פתוחים". לדבריו, הנסיבות הנוכחיות מייצרות הזדמנות פז לשלום במזרח התיכון, "האינטרסים המשותפים מחד גיסא, והמאבק נגד יריבים כמו אירן והטרור הג'יהאדיסטי מאידך גיסא, היחסים הקרובים עם הבית הלבן וערוצי הקשר מול הקרמלין - כולם ביחד מייצרים חלון הזדמנויות שהוא אולי חד פעמי".

"המדינות באזור ששואפות למזרח תיכון מתקדם ופתוח לא מוכנות לסבול את ההתנהגות הביריונית של אירן", אמר. "אירן מובילה תהליך מתנגש וסותר לתהליך של הידברות ושיתוף פעולה. היא מושכת בדיוק לכיוון ההפוך - במשך 40 שנה היא חותרת לערער את המזרח התיכון. להגיע לעמדה של הגמוניה אזורית, להציב את ישראל במוקד של עוינות ושנאה ולשאוף להשמדתנו".