קרקוב: אנשי חב"ד גורשו מבית הכנסת

סערה בקהילה היהודית בקרקוב: ראשי הקהילה סגרו את בית הכנסת "אייזיק" בו פעל בית חב"ד והציבו במקום שומרים ע"מ למנוע כניסת מתפללים.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ח בסיון תשע"ט

הקהילה היהודית בקרקוב סוערת: ביום שני בבוקר נדהמו אנשי חב"ד בעיר, ובראשם הרב של חב"ד אליעזר גור-ארי, כאשר הגיעו לבית הכנסת "אייזיק" המשמש כבית חב"ד מאז שנת 2008, וגילו כי הוא נעול בשרשראות.

בחצר בית הכנסת עמדו שומרים ושוטרים, שמנעו מאנשי קהילת חב"ד להיכנס לבית הכנסת ולהתפלל בתוכו.

בית הכנסת "אייזיק" שייך לקהילה היהודית והיא משכירה אותו מאז שנת 2008 לרב של חב"ד אליעזר גור-ארי, תמורת סכום של 4200 זלוטי בחודש. הקהילה אפשרה לרב גור-ארי להפעיל את בית חב"ד בעיר בתוך בית הכנסת. גם החנות היחידה של אוכל כשר לחברי הקהילה פעלה בתוך בית הכנסת אייזיק.

בשנת 2015, בעקבות עימות שהתגלע בין הרב גור-ארי לנשיא הקהילה היהודית בקרקוב תדאוש יקובוביץ', הודיעו ראשי הקהילה לרב חב"ד כי יעלו את דמי השכירות מסכום של 4200 זלוטי בחודש, לסכום עתק של 25 אלף זלוטי מדי חודש.

לפני מספר ימים ניתקו ראשי הקהילה את החשמל בבית הכנסת, לאחר שלטענתם אנשי חב"ד לא שילמו את חשבונות החשמל. לטענת ראשי חב"ד בעיר, החשבונות שולמו באיחור קצר, אך שולמו בסופו של דבר.

קהילת חב"ד בקרקוב שכרה גנרטור על מנת להחזיר את פעילות החשמל אל בית הכנסת, כאשר עד אז נאלצו המתפללים להתפלל בחושך מוחלט, אולם לטענתם איימו ראשי הקהילה היהודית על חברת הגנרטורים כי מדובר במעשה לא חוקי ואף איימו לתבוע אותם על השכרת הגנרטור לאנשי חב"ד.

ביום שני בבוקר ננעל בית הכנסת ובחצרו הוצבו שומרים ואנשי משטרה חמושים, וכעת מנסים למצוא פתרון למשבר או בית כנסת חלופי לאנשי חב"ד בעיר.