גרינבלט
גרינבלטצילום: גלעד קוולרצ'יק

שליח נשיא ארה"ב למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, התייחס הערב (שני) לוועידה הכלכלית בבחריין ולתוכנית השלום האמריקנית, והבהיר כי כל מהלך יבטיח את ביטחונה של ישראל.

"אני לא רוצה לומר שתוכניתנו יותר טובה מאחרות", אמר גרינבלט בכנס הרצליה. ''אנחנו ריאליסטים אך גם אופטימיים. אנשים מסורים וטובים כבר ניסו, אך יש כעת נשיא ייחודי בתקופה ייחודית ומגעים גלויים בין ישראל למדינות האזור כשלכולם אינטרס משותף להתגונן מפני איראן''.

הוא הסביר: ''אנחנו ב-2019 ובמקום נקודות מעומעמות בעבר אנחנו הבנו שאי אפשר להתבסס רק על יוזמה ערבית נוספת, ולכן הכנו תכנית פוליטית מפורטת של יותר מ-60 עמודים. זה לא הסכם שלום, מטרתנו שכל אזרח ישראלי ופלסטיני יוכל לשבת עם ילדיו ונכדיו ולעבור על תכנית זו ולשאול האם הפשרות שם שוות את זה".

גרינבלט הוסיף כי "לא רצינו לגעת בנושאים פוליטיים בועידה בבחריין, סטינו מעט כשזה הגיע לנושא האיחוד של הגדה ועזה. אך כאן יש התנגדות רבה מצד ישראל סביב נושאי הביטחון. אך אנחנו חידדנו שוב ושוב שביטחון ישראל הוא ראשון במעלה מבחינתנו בכל סוג של איחוד כזה בין שני האזורים - הגדה ועזה. אם נצליח להביא את נתניהו ועבאס לשבת יחד אך לא נמצא הדרך לשלב את עזה בכך, אז לא נתקדם לשום מקום.

''עבאס אמר כמה פעמים שיקבל את האופציה של מדינה פלסטינית מפורזת, אך מדינה מפורזת לא תגן על ישראל מפני מנהרות, טרור סכינים או בלוני תבערה. אין דרך להציג תכנית שבה כולם יהיו מרוצים. אנחנו מבקשים רק ששני הצדדים יתייחסו לתכנית החדשה בכובד ראש. אין לנו בעיה עם ביקורת בונה ורצינית אך אנו לא רוצים ביקורות קטנוניות של מתנגדי שלום''.

לדבריו אין שחר לטענות ולפיהן ארה"ב מנסה לשחד את הפלסטינים, ''אנחנו מבינים שאין דבר כזה שלום כלכלי. הפלסטינים לא יסכימו לשלום כלכלי, הבנו את זה מזמן. אבל אין תכנית פוליטית בלי תכנית כלכלית סולידית. אנחנו צריכים להיות בטוחים שאנחנו מניחים הצעה שיש לה סיכוי.

''לא מתפקידנו לכפות על אף צד להגיע לשולחן הדיונים. אני מקווה שהפלסטינים לא יוותרו על ההזדמנות שנציג, זו תהיה חרפה. בחריין הייתה צעד בכיוון חיובי, אך ברור שאנחנו לא מכריזים על פתרון עדיין", הוסיף גרינבלט.