סוזנה טרסטל:
יחסי ישראל והאיחוד האירופי - בפריחה

הנציגה המיוחדת של האיחוד האירופי לתהליך השלום: ''פתרון שתי המדינות הוא הפתרון היחיד המוסכם על רוב המנהיגים. אין אלטרנטיבה אחרת"

יוני קמפינסקי , כ"ט בסיון תשע"ט

סוזנה טרסטל
סוזנה טרסטל
צילום: גלעד קוולרצ'יק

סוזנה טרסטל, נציגת האיחוד האירופי לתהליך השלום במזרח התיכון, השתתפה בכנס הרצליה וטענה כי רק מדינה פלסטינית תהיה ''חלוקה הוגנת'' ותפתור את הסכסוך הערבי-ישראלי.

"הישראלים וגם הפלסטינים אומרים שפתרון שני המדינות אינו אפשרי - אז אני שואלת אתכם, מה הפתרון שלכם? איזה פתרון יאפשר חלוקה הוגנת וצמיחה כלכלית? כל החלטה אחרת תהיה לא דמוקרטית ורק תוסיף לאי היציבות", אמר טרסטל.

לדבריה, היחסים בין ישראל לאיחוד האירופי נמצאים בפריחה. ''האיחוד מחויב לביטחונה של ישראל ורואה בכך את אחת הדאגות העיקריות. האיחוד אינו מתכוון להחליף את המפלגות הפוליטיות ולהציע פתרונות אחרים. תפקידו של האיחוד האירופי במזה"ת הוא לוודא שזכויות האדם נשמרות, גם של פלסטינים וגם של ישראלים. רק הדרך הזו תוביל לשלום.

"אני בטוחה שהיחסים בין האיחוד לישראל ימשיכו לפרוח הודות למאמצנו המשותפים לפתור את הסכסוך. אנחנו מאמינים ששיתוף פעולה, דיפלומטיה ודמוקרטיה יביאו לשלום במזה"ת", הוסיפה.

שגריר ישראל באו"ם לשעבר, רון פרושאור, התייחס לתפקידה של אירופה והאיחוד האירופי: "אירופה כבר לא מה שהייתה, והיא כבר לא מה שאנחנו חושבים שהיא. האיחוד האירופי תמיד אומר שהוא רוצה להיות מעורב בתהליכים, אבל אילו סכסוכים הוא פתר? האיחוד האירופי אינו שחקן בזירה הבינלאומית. אין פוליטיקאי אחד שמאמין שהאיחוד האירופי הוא זה שיביא את השלום במזה"ת.

"רק לפני 24 שעות הודיעה איראן כי היא עברה את רמת העשרה הגרעינית המאושרת. ב -4 השנים האחרונות, ובמיוחד בשנה האחרונה, מאז שטראמפ ביטל ההסכם, אירופה מתכופפת לאחור בכדי לפייס את האייתולות.

"מה קיבלנו בתמורה? מחסן חומרי נפץ של חיזבאללה בלונדון, שני חיסולים של איראן בהולנד, ניסיון פיגוע איראני בפריס ועוד אחד בדנמרק. מה עוד צריך לקרות לך בשביל שתבין שאתה יכול להאכיל החיה אבל לא לאלף אותה. החיה תנשוך כל פעם את היד שמזינה אותה.

"אירופה מסרבת להתמודד. אתה יכול לנסות להציל את היחסים שלך עם איראן, אבל הם יודעים שהם צריכים שני אנשים שלא יושבים בבריסל - האחד הוא במשרד האובלי והשני בקרמלין", אמר פרושאור.

ד"ר עמנואל גיאופרט, ראש המשלחת של האיחוד האירופי לישראל שלקח אף הוא חלק במושב "אירופה המשתנה – המשמעות לישראל" ציין כי "הדיאלוג הפוליטי בין ישראל לאיחוד האירופי לא שוטף כמו שאמור להיות אבל נעשו תהליכים משמעותיים במערכת היחסים. ישנם גם תהליכים שלא ניתן לראות מאחורי הקלעים. למשל בעיית הפליטים בירדן והפלסטינים הייתה אחת הבעיות הקריטיות לישראל, והאיחוד תרם הרבה מאוד כסף כדי לפתור את הבעיה".