בנט: אנחנו חוגגים והילדים שלנו ישלמו

בנט בכנס הרצליה: "הגירעון לא נוצר מהשקעות, הגירעון נוצר בגלל חזירות של ועדים חזקים שיושבים על השאלטרים ודואגים רק לעצמם".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ט בסיון תשע"ט

יו"ר הימין החדש, שר החינוך לשעבר נפתלי בנט, תקף בנאומו אחר הצהריים (שלישי) את המדיניות הכלכלית של הממשלה בעשור האחרון, "אנחנו חוגגים והילדים שלנו ישלמו".

בנט התייחס לקצב הגידול החד של הגירעון בשנה האחרונה, "הגירעון לא נוצר מהשקעות, הגירעון נוצר בגלל חזירות של ועדים גדולים וחזקים שיושבים על השאלטרים ודואגים רק לעצמם".

"השכר הממוצע במגזר הציבורי עלה ריאלית בעשרים אחוזים ועומד על 17 אלף שקלים בחודש, השכר הריאלי במגזר הפרטי עלה בעשרה אחוזים ועומד על עשרת אלפים שקלים", ציין בנט.

"השכן שלך, עם קביעות וביטחון תעסוקתי מתחיל את החודש עם 17 אלף שקלים ואתה עם 10 אלפים שקלים. עובדי המגזר הפרטי מרוויחים פחות ועובדים חצי שעה ביום יותר מאשר במגזר הציבורי", טען.

לדבריו, "אם עובד במגזר הפרטי נכשל הגירעון בחשבון הבנק שלו גדל, אם עובד במגזר הציבורי כושל, הגירעון של כולנו גדל. נכון להיום המשאב הזה, 171 מיליארד שקלים מופקר לידי הוועדים".

בנט טען כי הסיבה שהנורמות הללו מתאפשרות היא השיטה הפוליטית, "הוועדים לוחשים לשר בשקט, אם אתה לא תצביע אתנו אנחנו נחריב לך את הקריירה ויש לך פריימריז עוד עשרה חודשים. אם תצביע אתנו נדאג שהאנשים שלנו יצביעו לך".

בהמשך תקף בנט אישית את נתניהו, "ראש הממשלה שמבין כלכלה אפשר לכל הדבר הזה לקרות במשמרת שלו. הוא זה שהגה את המשל המופלא על השמן והרזה, אבל בדיוק בדיוק בעשור האחרון הרזה קרס מתחת השמן, כי השמן השמין בקצב כפול מהרזה".

"הבריתות של ניסנקורן עם כחלון ולפיד הטביעו את מדינת ישראל בים של חובות, והם ימשיכו לעשות את זה אם הציבור הישראלי לא יגיד 'עד כאן'. אם הוועדים ילחמו נגדנו אנחנו נילחם", הבטיח בנט.

בהסיום הנאום התייחס בנט לצעדים המעשיים הנדרשים, ובתחילה לשינוי החוקים הנוגעים להתאגדות עובדים, "אנחנו צריכים לתקן את חוק יסוד חופש העיסוק כך שיאפשר חופש התאגדות אבל גם חופש מהתאגדות. לאפשר לצעירים להתנתק מכל המסחרה הזאת. צריך לתקן את החוק כך שייאסרו שביתות בשירותים חיוניים".