נאום השגריר האמריקני ריגש את הרב אליהו

הרב שמואל אליהו: הידוק הקשרים בין ארה"ב לישראל לא רק נותן לנו כוח במאבק מול איראן אלא הוא גם נותן ערכיות לחברה האמריקאית.

אלירן אהרון , ל' בסיון תשע"ט

הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת, שיבח את שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרדימן, על נאומו בטקס חנוכת דרך עולי הרגל בעיר דוד בירושלים.

בנאום אמר פרידמן כי דרך עולי הרגל היא אתר מורשת לא רק עבור ישראל אלא עבור העולם כולו, מכיוון שהערכים שיצאו מכאן, מהנביאים ומהתנ"ך כולו, הם הערכים שעיצבו את התרבות האנושית ובמיוחד את התרבות האמריקאית.

הרב אליהו אמר: "תמיד גדלנו על המציאות של 'כי מציון תצא תורה ודבר ה' מירושלים' וזה פסוק שנאמר ביחס לכל העולם. כשאנחנו אומרים את זה יש לזה משמעות אחת, אבל כשהם באים ואומרים שהושרש לכל הערכים שלהם מפה, מציון, זה ממש 'וראו גוים צדקך וכל מלכים כבודך'. הדברים שלו מצטרפים לדברים שאמר סגן הנשיא בנאומו בכנסת ממש במילים האלה. הוא אמר: 'אנחנו האמריקאים אומה מצליחה כי אנחנו אימצנו את הערכים שלכם'. וכך גם אמר נשיא ארה"ב טראמפ בעצמו בברכה לקראת פסח. סוף סוף העולם מכיר בזה ברוך ה'."

הרב ציין גם את חשיבות הקשר בין ישראל לארה"ב: "הידוק הקשרים שבין ארה"ב לבין ישראל הוא הדדי, לא רק נותן לנו כוח במאבק מול איראן אלא הוא גם נותן לחברה האמריקאית ערכיות. אנחנו לא רק כלכליים ורצים אחרי הכסף, אנחנו גם חברה ערכית, יש לנו ערכים ואנחנו נלחמים עליהם וזה מאוד חשוב שכל ילד אמריקאי יגדל בידיעה שהחברה האמריקאית היא לא רק חומרית וכלכלית אלא גם חברה ערכית."

בסיום דבריו השווה הרב בין היחס של עם ישראל לירושלים לעומת היחס של הערבים אל העיר. "מי שהיה בדרך עולי הרגלים ראה איזו השקעה מדהימה, ממש אבנים יפות מסותתות, ענקיות, מרוצפות, ממש הידור מקסים שעשו אותו לפני 2000 שנה בזמן שהיה בית המקדש קיים".

"ואתה מסתכל על הבתים שנמצאים כמה מטרים מעל הדרך בכפר סילוואן ואתה רואה את הנחשלות הכי גדולה שיש במזרח התיכון, אתה רואה אנשים שחיים ולא טורחים להוריד את פח הזבל אלא זורקים אותו מהחלון לחצר, עם כל המתלווה לזה, הריח והזוהמה. ואתה אומר 'איך אפשר להשוות אנשים שחיו לפני 2000 שנה וחיו אלפי רמות מעל אלה שגרים פה היום?'. זה לא כבוד לירושלים. זו פשוט חרפה. לא יודעים להתייחס לכבודה של ירושלים. הם משחקים כדורגל בהר הבית והם לא מבינים את הערך האדיר של המקום הזה. מה הם עושים פה בכלל?".