חוק משק הגז הטבעי? לא ביו"ש

ח"כ אופיר סופר דורש להחיל את החוק על יהודה ושומרון. ראש מועצת שומרון יוסי דגן הזהיר כי המשך העיכוב יביא לקריסת התעשייה באזור.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ל' בסיון תשע"ט

סופר ודגן
סופר ודגן
צילום: רועי חדי

למעלה משבע שנים ממתינים בעלי המפעלים ביהודה ושומרון להחלת חוק משק הגז הטבעי באזורי ההתיישבות.

החוק עבר בשנת 2002 ומאז ממתינים ביו"ש להחלתו, מה שיאפשר תיכנון תוואי צינור הולכת הגז ופריסה של מעברי הגז הטבעי בכל יהודה ושומרון.

במנהל האזרחי לא ממהרים לבצע את המהלך, בטענה שיש צורך בתקנים חדשים למנהל האזרחי.

בינתיים, החלת החוק מתעכבת ועל כן לא ניתן לפרוס את תשתית הגז ביו"ש, מה שיאפשר לעבור מהשימוש במזות וסולר לשימוש בגז טבעי אשר חוסך למפעלים בין חצי לשני-שליש בעלות השימוש באנרגיה.

ח"כ אופיר סופר (איחוד מפלגות הימין) שסייר ביהודה ושומרון, נחשף למחדל ההולך ומתפתח שמאיים להביא את איזורי התעשייה לקריסה. "לצד ההתיישבות שמה שיושב לנו בראש זה עוד ועוד בתים, חייב להיות קידום של פיתוח תשתיות.

''בדרך כלל זה תהליך ארוך טווח, אולם הוא קריטי והכרחי. אם אנחנו לא מטפלים בזה, לאורך זמן, אנחנו נזהה קריסה בתעשייה ובתחומים אחרים. לכן נושא הגז הטבעי אנחנו קצת מאחור וצריך להזדרז ולקדם את הנושא בכל הכח", הדגיש סופר.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן אמר לסופר: "העדר פתרון של גז טבעי לאזורי התעשייה ביהודה ושומרון, עלול להביא למצב של החרבת איזורי התעשייה, משום שבעוד כמה שנים כשתושלם הפריסה של הגז הטבעי בכל מדינת ישראל, אזור תעשייה שלא יהיה לו גז טבעי, דומה לאיזור תעשייה בלי אינטרנט, בלי בזק, בלי חשמל. והמצב שבו שלוש שנים זה נסחב בין משרד התשתיות למנהל האזרחי הוא מצב לא הגיוני, אני שמח שאתה נרתם לעניין.

לדברי דגן, ''הכנסת הגז הטבעי לשומרון תספק אנרגיה לאזורי התעשיה ולערים הפלסטינאיות. כבר כיום תחנת כח באזור ג'נין שממתינה לקבלת גז ובעתיד תוקם תחנת כח באזור שכם שמבוססת על גז. מכיוון שהמדינה לא השכילה להבין שהשומרון הוא חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל ולא החילה את הריבונות על יהודה ושומרון נדרש הליך מסורבל של חקיקה יעודית לטובת הכנסת צינור הגז למרחב השומרון. יהודים וערבים ממתינים להתפתחות הנושא''.