איך הייתה נראית המדינה בלי מרכז הרב?

באולם הארנה בירושלים נערך בשבוע שעבר כנס מרגש של בוגרי הישיבה, לקראת גיוס המונים לחיזוק הישיבה שיחל בשבוע הבא.

ערוץ 7 , א' בתמוז תשע"ט

איך הייתה נראית המדינה בלי מרכז הרב?-ערוץ 7
האירוע של ישיבת מרכז הרב באולם הארנה
צילום: שחר כהן

אירוע מרגש התרחש ביום חמישי האחרון בירושלים, כאשר אלפי בוגרים של ישיבת מרכז הרב גדשו את אולם 'הארנה' לקראת מבצע ענק של גיוס ההמונים שהישיבה מארגנת בשבוע הבא.

ישיבת מרכז הרב מתרחבת ומתחדשת, וכעת היא פונה לציבור הרחב ומציעה לו שותפות בבניין הישיבה ובאחזקת תלמידי החכמים הגדלים בה.

"זכינו כולנו להיות בשר מבשרה של מרכז הרב", אמר בכנס הרב יעקב שפירא, ראש הישיבה ובנו של הרב אברהם שפירא, "אנחנו זוכרים את כל הדורות, אלה שחיים עמנו היום ואלה שסוככים עלינו מלמעלה, מדוד רזיאל ועד הרב אלישע וישליצקי ושמונת הקדושים שנטבחו בהיכל הקדושים שהפך למזבח".

הוא הוסיף, "תורתו של הרב זצ"ל ובנו הרב צבי יהודה וכל גדולי עולם – הרב חרל"פ, אבי מורי זצ"ל, הרב רענן, הרב ישראלי זצ"ל, רבי מרדכי, תורתם עוברת מדור לדור. המשך קיומה ופריחתה של הישיבה הקדושה היא עדות חיה למסירות נפש של מייסדיה.

"הקב"ה נתן לנו כוח להיות שותפים בתנופת העשייה בארץ, לאהב תורה על כלל ישראל, לקרב ולא לרחק תוך שמירה על הגבולות שלא תהיה חלילה אחדות מטשטשת. דורות רבים דבקים כולם בתורתו הגדולה ורוחו של מרן הרב זצ"ל, מודים אנחנו לבורא עולם שהרבה את גבולנו בתלמידים ושנתן לנו כוח למפעלות שעוד היד נטויה. איך היתה נראית ארץ ישראל ומדינתה בלי משנת הרב זצ"ל, בלי ישיבת מרכז הרב תיבנה ותיכונן?" שאל.

"היום אנחנו פותחים בדף קשר חדש מהישיבה ואליה, לא כפעולה חד פעמית אלא עם הראייה לעתיד", המשיך ראש הישיבה, "אני פונה בדברים שיוצאים מן הלב ומן הלבבות, שנהיה כולנו עושים ומעשים בנדבכים נוספים בישיבה למען לומדי התורה, למען האברכים והאברכיות, למען התלמידים שרוצים למלא את המצברים ברוחניות לבניין הישיבה בגשם וגם ברוח, בשעה שכזו גם הקטן יאמר גיבור אני. על זה אמר הנביא – תנו עוז לאלוקים".

ישיבת מרכז הרב נוסדה על ידי הרב אברהם יצחק הכהן קוק בשנת תרפ"ד (1924) בבית הרב, ו-40 שנה לאחר מכן עברה למשכנה הנוכחי בשכונת קריית משה בירושלים. במשך 95 שנות קיומה של הישיבה היא הצמיחה אלפי תלמידי חכמים המהווים את עמוד השדרה המרכזי של הציונות הדתית בכל התחומים – החל מתורה וחינוך ועד התיישבות, צבא ופוליטיקה.

כעת יוצאת הישיבה לגיוס המונים שכדברי הרב שפירא, לא היה כמוהו מיום היווסדה של הישיבה. לכל אחד ניתנת הזדמנות להיות שותף בלימוד התורה ובעשייה הנרחבת של הישיבה המרכזית, חזונו של הראי"ה קוק.

האירוע של ישיבת מרכז הרב באולם הארנה
צילום: שחר כהן