ג'ארד קושנר:
ההנהגה הפלסטינית שוב טעתה

יועצו וחתנו של הנשיא האמריקני מתח ביקורת על התנהלות הרשות הפלסטינית וסיפר כי הממשל יודיע בשבוע הבא על הצעדים הבאים בתכנית המאה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ל' בסיון תשע"ט

קושנר
קושנר
צילום: רויטרס

יועצו וחתנו של נשיא ארה"ב, ג'ארד קושנר, אומר היום (רביעי) כי ההנהגה הפלסטינית עשתה טעות אסטרטגית בהחלטתה להחרים את הוועידה הכלכלית בבחריין.

"נראה שהם יצאו קצת טיפשים בניסיונם להילחם בסדנה ובחזון הכלכלי שהצגנו. ההתנהגות שלהם היתה היסטרית", אמר קושנר בשיחה עם עיתונאים ישראלים וערבים.

הוא המשיך למתוח ביקורת על הפלסטינים. "אנחנו מאוד רוצים, אבל לא רואים את המנהיגות הפלסטינית שדואגת לשלום ולביטחון של האזרחים. הנשיא היה מאוד ברור שהוא רוצה פתרון לנושא הזה והבהיר שהוא יעבוד קשה לשם כך, אבל המנהיגות הפלסטינית תצטרך להתגייס ולהראות שהיא מעוניינת בחיים טובים יותר עבור האזרחים".

"יש הרבה בהנהגה הפלסטינית שלא אוהבים את הגישה שלנו - והם תוקפים אותנו באופן קבוע. אנחנו לא חושבים שזה יסייע לקדם את המטרה המשותפת של כולנו", הוסיף.

"הנשיא טראמפ מחבב את אבו מאזן. אם הפלסטינים יפסיקו להוציא הצהרות נמהרות ויחזרו לדבר איתו, הם יווכחו שיש כאן הזדמנות".

הוא העריך שבניגוד לפלסטינים, העולם הערבי מתקדם לכיוון הכרה בישראל. "בסופו של דבר, נגיע להכרה או לסוג של נורמליזציה בין ישראל לעולם הערבי ואז ההזדמנויות הכלכליות עליהן דיברנו יהיו מאוד רלוונטיות. אנחנו מאמינים שהדיון שהתחלנו הוא סימן טוב לעתיד. אנשים הופתעו מהסוג השונה של השיח והחשיבה השונה שהוא מוביל".

קושנר ציין כי בשבוע הבא יודיע הממשל על השלב הבא בקידום תכנית השלום שזכתה לכינוי ''תכנית המאה''.

הוא התייחס גם לסוגיית ה'פליטים' הפלסטיניים ואמר כי כשיוצג החלק הפוליטי של התכנית, תועלה הצעה לפתרון הנושא. "נציג את הפתרון הכי טוב ומתאים לזמן הנוכחי".

אחד העיתונאים שאל האם יש טעם להשקעות כלכליות בצד הפלסטיני אם התדרדרות צבאית עלולה להביא להרס מבנים שייבנו. "רק כאשר יוצג החלק הפוליטי של התכנית ויהיה מקובל על כולם - נוכל להשקיע את מה שדובר עליו בחלק הכלכלי. לא יהיה טעם להשקעה, אם לא תהיה תכנית מלאה שתבטיח יציבות".