ביקורת בונה, ביקורת הורסת

יש לקוות שמבקר המדינה הנכנס יחזיר את התפקיד למקומו הנכון והראוי, בשונה מקודמיו רודפי הכותרות והסנסציות. דעה

שמחה רוטמן , א' בתמוז תשע"ט

ביקורת בונה, ביקורת הורסת-ערוץ 7
עו" ד שמחה רוטמן.
צילום: באדיבות המצולם

מבקר המדינה החדש שנכנס השבוע לתפקידו זכה מיד לאחר נאומו הראשון למתקפה רבתי. יושבת הראש היוצאת של הוועדה לביקורת המדינה, חברת הכנסת שלי יחימוביץ', צייצה בטוויטר שהנאום של המבקר החדש הדאיג אותה.

החטא הראשון של המבקר, אליבא דיחימוביץ', הוא שלאחר שהתחייב "לשמש שליח נאמן לכלל חברי הבית", הוא הודה לראש הממשלה בנימין נתניהו על שתמך במועמדותו. אך חטאו השני של מבקר המדינה גדול עוד יותר. בהצהרת הכוונות שלו הוא הצהיר שבכוונתו להפעיל את סמכויותיו כמבקר המדינה כדי לשפר את השירות הציבורי ולסייע לו להשתפר. הוא גם, רחמנא ליצלן, העז לרמוז שתפקידו של המבקר איננו לקבל את ההחלטות במקום הגופים הנבחרים ולהכתיב להם מדיניות שזרה לעמדותיהם. המבקר החדש לא מתכנן לכפות את תפיסת עולמו הסובייקטיבית על רשויות השלטון אלא לבצע ביקורת בהתאם לכללים המקובלים בעולם, בהליך אובייקטיבי ובלתי תלוי.

תחת הנהגתם של המבקרים הקודמים, משרד מבקר המדינה הפך מגוף מקצועי, טכני ואפילו מעט משעמם למייצר כותרות, ואולי אף לרודף כותרות. העיסוק בסוגיות שמטרידות את הציבור נזנח לטובת דו"חות סנסציוניים וביקורת בזמן אמת ששיבשה את הליכי קבלת ההחלטות.

בבדיקה שערכנו בתנועה למשילות ודמוקרטיה, הראינו ש-40 אחוזים מהדו"חות שמבקר המדינה היה חייב להגיש על פי חוק לכנסת, כלל לא נכתבו. המבקר הסביר את הפרת החוק בכך שכוונתה של הוראת החוק שבה נכתב במפורש שהמבקר "חייב" להגיש דוחות בהתאם לבקשת הוועדה לביקורת המדינה, כוונתה "רשאי". דוברות משרד מבקר המדינה, שהמידע הזה הביך אותה, הפעילה לחצים על עיתון מעריב, והביאה להורדת הכתבה שעסקה בנושא מהאתר.

הסיבה העיקרית לפספוס של מבקרי המדינה הקודמים היא דוקטרינת שומרי הסף שהשתלטה על כל חלקה טובה בשירות הציבורי. לפי התפיסה השגויה הזאת, נבחרי הציבור בכנסת ובממשלה הם פושעים מועדים, והמחסום האחרון מפני פגיעתם הרעה נמצא בידי פקידות בלתי נבחרת, שאמורה לשמור על הציבור מפני נבחריו. כמובן שמדובר בהיפוך מוחלט של היוצרות. במדינה דמוקרטית אנו בוחרים את נציגינו כדי שישמרו עלינו מכוחה הרב של המדינה ושל הפקידות הלא נבחרת, ולא להפך.

הכוח שנמצא בידי מנגנוני הביצוע של המדינה לעצור אדם, להחרים את רכושו, להפקיע את אדמתו או להטיל עליו שומה לפי מיטב השפיטה, מחייב מתן כלי פיקוח שנמצאים בידי נבחרי הציבור, אשר חבים את אמונם אך ורק לנו, האזרחים. מבקר המדינה הוא אחד הכלים החשובים ביותר שניתנו בידי האזרחים ובידי שלוחיהם, חברי הכנסת, לפיקוח על המדינה הביורוקרטית ולטיוב פעולותיה. הוא יוכל לבצע תפקיד זה רק אם יהיה אובייקטיבי, נטול פניות וא-פוליטי.

יש לקוות שהמבקר החדש יישאר נאמן לנאום כניסתו לתפקיד, ויביא את ביקורת המדינה למקומה הנכון והראוי, כביקורת מקצועית ואובייקטיבית בונה, ולא כביקורת סנסציונית ופוליטית הורסת.

עו"ד רוטמן הוא היועץ המשפטי של התנועה למשילות ודמוקרטיה