מייצגת את מסורבת הגט. עו"ד אסנת שרון
מייצגת את מסורבת הגט. עו"ד אסנת שרון צילום: עצמי

ח' בת ה-35 ובעלה מיכאל אייזנבך, המשתייכים שניהם לחסידות תולדות אהרון, היו נשואים 9 שנים עד שח' החליטה בעקבות מסכת ייסורים והתעללות שכללה אלימות קשה כלפיה וכלפי ילדיהם, להתגרש ממנו.

ח' תבעה בבית משפט לענייני משפחה מזונות ומשמורת על הילדים, ובמקביל פנתה לבית הדין של העדה החרדית. הבעל פנה לבית הדין הרבני הממלכתי, אולם מיד אחר כך עזב אייזנבך את הארץ לחו"ל, בעודו משאיר את אשתו עגונה, ללא אמצעי פרנסה, כאשר היא מטופלת בחמישה ילדים קטנים.

בהמשך יצר הבעל, המסתיר עד היום את מקום מגוריו, קשר עם ח' באמצעות מקורבים, ודרש שהיא תעביר את הסמכות להתדיין לבית הדין הרבני בכל הנושאים. ח' נעתרה לבקשתו ואף חתמה על הסכם ברוח זו, אולם מיד לאחר חתימת ההסכם הוא ניתק קשר לשלש שנים נוספות.

לפני כחודשיים הגיע מכתב מאדמו"ר חשוב באנגליה עם צילום של גט ובו נכתב שהבעל הלך לבית דין במונסי שבניו יורק, קיבל היתר מאה רבנים לשאת אישה שניה, בכפוף לגט שהשאיר בבית הדין.

ההלם היה גדול, ועמו התקווה: אולי נמצא פתרון וח' סוף סוף תשתחרר מכבלי עגינותה? אולם אז הסתבר שהבעל שלח מכתב נוסף ובו רשימה של דברים שהיא צריכה לקיים, כדי שיסכים לשבת אתה למשא ומתן על תנאים לקבלת הגט.

ח' ההמומה פנתה לטוענת רבנית ועו"ד אסנת שרון שמייצגת אותה מטעם ארגון יד לאישה מבית רשת אור תורה סטון. שרון ניסתה להבין מהם התנאים אותם הבעל המעגן מבקש, אך נתקלה בסירוב, ובדרישה: קודם שתבטל את תביעת המזונות והמשמורת, ורק אז יסכים לנהל משא ומתן על הסכם גירושין חדש.

"צריך להבין כי ברגע שהלכנו לבית הדין הרבני, הדיון בעניין כבר אינו בסמכותו של בית הדין לענייני משפחה", מסבירה שרון, "הוא יודע זאת היטב ובכל זאת נאחז בכך ומנצל את המצב כדי לא לתת גט לח'".

מאחר שהבעל מסתיר את מקום מגוריו, מזה שנה וחצי מפורסמים שמו ותמונתו באתר בתי הדין הרבניים. גם אקט חמור זה לא הביא עד עתה את הגט המיוחל. לפני כחצי שנה פסק בית הדין כפיית גט כנגד הבעל בכל אמצעי שהחוק מאפשר: "הבעל בחר לברוח מהארץ ולא להתמודד עם חיוב המזונות שיש לו כלפי ילדיו... אבל בוודאי שאין הצדקה להוסיף חטא על פשע וגם לעגן את אשתו... לכן די בטענה זו כדי לחייב את הבעל לתת גט לאשתו".

בשבוע שעבר התקיים דיון דחוף בבית הדין הרבני בירושלים בראשותו של הדיין הרב אוריאל לביא, לאחר שכל הניסיונות לבירור התנאים אותם הבעל מבקש עבור הגט כשלו. בדיון סיפרה ח' את כל מה שקרה ואף הציגה את מכתבו של הבעל בפני הדיינים. בית הדין נתן פסק דין חד משמעי שפוסל לחלוטין את היתר 100 רבנים שהתקבל בארה"ב.

הדיינים הזכירו את פסיקתם של הרב משה פיינשטיין והרב יוסף שלום אלישיב ז"ל אשר תקנו תקנות ברורות לגבי היתר מאה רבנים, וקבעו שבית הדין בארה"ב לא עמד בהן. בתקנות מודגש כי על הבעל לדאוג שהאישה תוכל לקבל את גיטה בכל עת שתרצה ובלא שום קושי ומניעות, ו'היתר' שניתן ללא זה יחשב לחסר ערך'. בית הדין בירושלים קבע באופן ברור ונחרץ: "מאחר ותקנות אלו מחייבות את בית הדין בארה"ב... ההיתר בטל לחלוטין". עוד הוסיפו שהיתר 100 רבנים לשאת אישה אחרת, תקף רק כאשר האישה אינה רוצה לקבל גט, ואילו כאן ח' רוצה בכך עד מאוד.

"הדיון בהיתר הנישואין יכול להתקיים רק במסגרת דיון במעמד שני הצדדים. מאחר שכבר החלו דיונים בין הצדדים בבית הדין בירושלים, לא ייתכן שבית דין אחר בארה"ב ידון בבקשתו להיתר נישואין", אומר בית הדין. "הבעל הוא זה שנמלט מהארץ ולא ציית לפסק בית הדין המחייבו בגירושין, ותוך כדי הדיונים כאן בירושלים מצא לעצמו מי שידון בבקשתו להיתר נישואין בלא דיון ועדויות במעמד האישה". בנסיבות אלו ההיתר בטל ו"'חרם דרבינו גרשום' רובץ על הבעל".

בית הדין מסיים בהחלטה דרמטית ומאשר את פרסום החלטתו ללא השמטת שמות הצדדים "זאת במגמה להביא לידיעת העוסקים בהיתר הנישואין ובחתימת מאה רבנים שחובה עליהם למשוך ידם מכך".

שרון מוסיפה, "בסיפור שלנו הגט ניתן מבלי שאנו יודעים מי בית הדין, והם מסתתרים מאחורי החלטה שאין לה שום ביסוס הלכתי. יש שמועות שאפשר בעשרת אלפים ש"ח לקנות היום היתר כזה. האם זה מה שנעשה כאן וההחלטה הזו שמשחקת בחייה של ח' התקבלה עבור בצע כסף? הייתכן שבית דין כלשהו בעולם נותן היתר כזה דרמטי בלי לשמוע את האישה?!"

פנינה עומר, מנכ"לית 'יד לאישה', מסרה "הסיפור של ח' חושף אותנו לתופעה מצערת בה בעל מעגן מרהיב עוז ובעוד הוא אוחז בכוח בחירותה של אישה אחת, הוא מוצא היתר מפוקפק לשאת אישה שנייה וכבר מתחיל בחיים חדשים. לצערי הרב אין זו הפעם הראשונה בה אנחנו נתקלות בעיוות צדק משווע שכזה. תודה לבית הדין שנרתם למזער את העוולה ולצאת נגדה בראש חוצות".