"רב רפורמי תמיד היה יכול להשתתף בלוויות"

הרב וייס התייחס לפרסום לפיו רב רפורמי יוכל לערוך טקסי לוויה צבאיים: "אין בזה שום חידוש ממה שהיה נהוג כשאני הייתי הרב הצבאי".

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , א' בתמוז תשע"ט

"רב רפורמי תמיד היה יכול להשתתף בלוויות"-ערוץ 7
הרב ישראל וייס
צילום: חזקי עזרא

הרב הצבאי הראשי לשעבר, הרב ישראל וייס, התייחס להודעתו של נציג המדינה בבג"ץ, לפיה צה"ל יאפשר לרב או רבה רפורמיים לערוך טקסי לוויה צבאיים.

הרב וייס אמר ל'כאן' כי אם רבה או רב רפורמי רוצים להשתתף בלוויה הם יכולים, "אין בזה שום חידוש ממה שהיה נהוג כשאני הייתי הרב הצבאי".

הוא הסביר כי כך היה נהוג תמיד בצה"ל והוסיף, "אם הם רוצים להכניס תכנים רפורמיים - אני מתנגד".

כפי שפורסם בערוץ 7, בדיון שנערך בבג"ץ בעקבות עתירה שהגיש עו"ד אורי רגב בשנת 2017 בשם עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון נגד צה"ל, בטענה לאפלייתם של חיילים רפורמיים בנושא הלוויה צבאית, הודיע נציג המדינה, עורך הדין אבי מיליקובסקי, כי צה"ל יאפשר השתתפות של רב רפורמי או רבה רפורמית בהלוויות צבאיות.

גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, בירך על המהלך: "במציאות בה אלפי חיילים וחיילות חוגגים בצעירותם את טקסי בר ובת המצווה בקהילות רפורמיות, ואלפי יוצאי צבא מבקשים מרבנים רפורמים לערוך את חופותיהם, השינוי בעמדת המדינה והצבא היא דבר מתחייב ומתבקש. צעד זה מלמד כי למרות גלי ההסתה והאפליה הממסדית נגד היהדות הרפורמית, החברה הישראלית יוצרת בפועל מציאות מבורכת שבה יש יותר מדרך אחת להיות יהודי. אנו נושאים תפילה כי רבנים ורבות מכל הזרמים יזכו ללוות את המשפחות הישראליות רק ברגעים של שמחה וחגיגה".