הרב שמואל טל
הרב שמואל טלצילום: ללא קרדיט

בית הדין הרבני בנשיאות הרב אשר וייס פרסם הערב (חמישי) את פסק הדין בעניינו של הרב שמואל טל, ראש מוסדות ''תורת החיים'' ביד בנימין.

בית הדין אישר לרב טל להמשיך בתפקידו כראש הישיבה, אולם עליו להתמקד ב"הרבצת תורה" ולא להעניק ייעוץ בנושאים אישיים כמו רפואה, זוגיות ומשפחה.

לאחר שבחן את הטענות שעלו נגד הרב טל, פסק בין הדין כי הרב ניהל "קשר פסול" עם אישה מקהילתו, בזמן שהיתה נשואה.

פסק בית הדין הרבני

''חלק גדול מהן השמועות שהופצו בעניין טיב הקשר בין הרב טל ובין גברת מ' נתגלו כחסרות כל בסיס. מעולם לא נגע הרב טל ואף לא באצבע קטנה באישה מלבד אשתו ואף לא עלתה טענה כזו", כתבו הרבנים.

"ברור שהקשר בין הרב טל ובין מ' שהתבטא בשיחות רבות ותכתובות ענפה בעודה אשת איש, היה קשר פסול ביסודו, ובוודאי קל וחומר שהיה אסור לרב ומנהיג רוחני בישראל. קשר זה נבע מ'רוח הקודש' שהדריכה את הרב טל בעניינים רבים... ורוח זו היתה בעוכריו גם בקשר עם גברת מ'.

"הרב טל הביע בפנינו חרטה עמוקה לא רק על מה שנעשה ושקרה בינו לבין גברת מ', לדבריו חזר בתשובה שלימה עוד קודם שנודעו הדברים ברבים ואף הכניס שינויים ארגוניים וניהוליים לתוך המערכת, בכדי להבטיח שמקרים כאלו לא יחזרו על עצמם''.

בית הדין קבע לאחר בחינה מדוקדקת שלא היו ''תמונות תועבה'' במחשבו האישי של הרב טל, ש"נבדק על ידינו בבדיקה מעמיקה, תוך שיחזור כל הקבצים שהיו בו מאז ועד עתה, ובדיקת העוגיות מאתרי האינטרנט... אין ולא היו תמונות תועבה במחשב''.

החלטות מעשיות

בית הדין הזכיר בפסק הדין כי הרב טל העמיד תלמידים רבים לאורך עשרות שנים, ולכן ''זכותו להמשיך בעבודת הקודש להגדיל תורה ולהאדירה ולהמשיך בהרבצת תורה מכורח תפקידו בראשות הישיבה והקהילה וכמייסדה''.

"על הרב טל להתרכז בהרבצת תורה וביראת שמיים בלבד, ולא בהנהגה ציבורית, ולהימנע ממתן עצות בענייני משפחה, זוגיות, רפואה וכל כיוצא בזה. הרב טל הודיע לבית הדין... שקיבל על עצמו להימנע מקבלת נשים לשיחות וייעוץ, ואנו נותנים לקבל זו תוקף של פסק דין''.

בית הדין דורש מהרב טל: "עליו להודיע בעל פה ובכתב שכל ההישענות על רוח הקודש בטעות יסודה, ולחדול מדרך זו, אלא להשקיע את כל כוחותיו וכשרונותיו אך ורק בהרבצת תורה ויראת שמיים''.

תגובת הרב שמואל טל:

''ראשית אני רוצה להודות לקדוש ברוך הוא שהוציא את האמת לאור ושנתן לי בחסדיו כוחות לעמוד בכל התקופה הכל כך קשה שעברנו.

''בטחנו בה' והאמנו בחסדו ובטובו ובכך שסופה של האמת להתגלות. תודה לאשתי האהובה והיקרה שיחד עברנו את כל התקופה הנוראה הזאת וחיזקנו זה את זו בימי מבחן אלה. תודה למשפחתי האהובה שכל כך תמכה ולתלמידי וידידיי האהובים והיקרים על תמיכתם והרעפת אהבתם.

''התקופה הזו פגעה לא רק בי ובמשפחתי אלא בכל תלמידי המוסדות ובוגריה. אני מודה לבית הדין המיוחד שעל אף הלחצים שהופעלו עליו, פעל ביושרה תורנית ומקצועית והשקיע זמן רב מאד ומאמצים רבים בבירור האמת. אני מודה גם לרבנים שחיזקו את בית הדין.

''כעת משהגיע בית הדין המיוחד למסקנה ברורה כי אני יכול להמשיך בהנהגת מוסדות "תורת החיים" אני קורא לכולם להימנע מרכילויות ולשון הרע והוצאות שם רע, ולתת לי, למשפחתי ולתלמידי לאחות את הקרעים ולהתמקד בלימודה של תורה ובחיזוק המוסדות, ונשתדל כולנו בעזרת ה' להרבות אהבה ואחווה ושלום ורעות''.