הלכה לעולמה ניצולת השואה שסלחה למנגלה

אווה מוזס קור שעברה ניסויים שביצע יוזף מנגלה באושוויץ והודיעה כי היא סולחת לו, הלכה לעולמה בגיל 85.

ניסן צור - ערוץ 7 , ב' בתמוז תשע"ט

ניצולת השואה שסיפרה כי היא סולחת ליוזף מנגלה על הניסויים הרפואיים שביצע בה, הלכה לעולמה בגיל 85.

מוזיאון השואה "Candles" באינדיאנה הודיע אתמול (חמישי) כי אווה מוזס קור, שעברה יחד עם אחותה התאומה ניסויים רפואיים קשים מידיו של הרופא הנאצי כאשר היו אסירות באושוויץ-בירקנאו, הלכה לעולמה בעיר קרקוב בפולין במהלך הסיור השנתי שמקיים המוזיאון אל מחנות ההשמדה על אדמת פולין.

"אנו עצובים מאוד להודיע על פטירתה של אווה קור, ניצולת שואה, סניגורית הסליחה, ומייסדת מוזיאון השואה והמרכז החינוכי Candles. אווה הלכה לעולמה בשלווה היום, 4 ביולי, בקרקוב במהלך הסיור השנתי של המוזיאון", נכתב בהודעת מוזיאון השואה באינדיאנה. ראשי המוזיאון הודיעו כי הוא יישאר סגור עד יום שלישי הקרוב לזכרה של קור.

קור ואחותה מרים היו חלק מ-1500 זוגות תאומים שהיוו מטרה לניסויים הרפואיים שביצע ד"ר מנגלה באושוויץ-בירקנאו. בשנת 1944 הם נשלחו לאושוויץ אך הצליחו לשרוד את התופת ולאחר 18 חודשים שוחררו ע"י הצבא האדום שהגיע לפולין.

בשנת 1950 עלו קור ואחותה לישראל ולאחר שירות בצה"ל התחתנה ועברה לגור בארה"ב, שם היתה אחת המייסדות של מוזיאון השואה Candles באינדיאנה. מדי שנה היא הגיעה לפולין עם קבוצות צעירים על מנת לבקר במחנות ההשמדה ולספר את סיפורה. במהלך הביקורים היא דיברה פעמים רבות על "כוחה של הסליחה" ואמרה בפומבי כי היא "סולחת למנגלה ולנאצים".

היא עלתה לכותרות בשנת 2015 כאשר חיבקה את אוסקר גרונינג, שעמד למשפט לאחר שהואשם כי שימש כשומר נאצי במחנות ההשמדה.

הסליחה הפומבית הראשונה אותה הביעה קור היתה כבר בשנת 1993, אז נפגשה עם האנס מונק, ששימש כרופא נאצי אך הציל יהודים רבים מתאי הגזים. קור כתבה לאחר פגישתם מכתב בו היא סולחת למונק על מעשיו.