סא"ל שמעון סיסו והרמטכ''ל כוכבי
סא"ל שמעון סיסו והרמטכ''ל כוכבי צילום: דובר צה"ל

התרגיל האחרון של חטיבת גולני לא היה עוד אימון שגרתי למפקד הסיירת, סא"ל שמעון סיסו.

בשבילו, מדובר באקורד הסיום לשירותו בתפקיד, ובפעם האחרונה לפני שהוא עוזב, הוביל המפקד את לוחמיו בתרגול לחימה במתווה של רצועת עזה, באזור אופקים וצאלים. זאת, על מנת לוודא כי הם אכן ערוכים בצורה הטובה ביותר למערכה הבאה.

במשך שלושה ימים הסיירת הביאה לידי ביטוי את ייעודה וביצעה משימות פשיטה, איתור והשמדת אויב באופן עצמאי. הלוחמים פעלו בנקודות מאתגרות בשטח בנוי ופתוח ותרגלו לחימה תת-קרקעית.

"התרח"ט הוא האקט המרכזי בבניית הכשירות של החטיבה", מסביר סא"ל סיסו. "המטרה היא לדמות את האויב ואת הקרקע בדיוק, כדי להכין את הכוחות ברמה המיטבית לעימות האפשרי הבא ברצועת עזה. בסופו של דבר, הסיירת עמדה במשימה בהצלחה והביאה לידי ביטוי את היכולות הגבוהות הטמונות בה".

בשנתיים האחרונות עברה הסיירת שינוי ארגוני משמעותי. אם בעבר כל פלוגה התמחתה במקצוע מסוים, כיום הפלוגות מגוונות ומורכבות מצוותים שונים, כשכל אחד מהם מתמקצע ביכולת שונה - מה שמאפשר גמישות רבה יותר בשדה הקרב.

שתי פלגות התקיפה מורכבות מצוותי חוד, חבלה, תת-קרקע והפעלת אש ורתק, ופלגת האיתור והשמדת האויב מורכבת מצוות המתמחה בתחום זה באמצעות אש מהאוויר, מהים ומהיבשה. השינוי המהותי בא לידי ביטוי כמובן בהתנהלות הסיירת לאורך התרח"ט.

"מגדוד סיור שעסק בעיקר בסיוע קרבי, הפכנו ליחידת קומנדו שיודעת לערוך מבצעי פשיטה, במקביל לאיתור ולהשמדת האויב", מוסיף סא"ל סיסו. "כל היכולות הללו מאפשרות לי כמפקד מהירות וגמישות בשטח, ומחדדות את תפיסת ההפעלה על פיה פעלנו בתרח"ט - היכן שהכי מורכב, לשם אנחנו נגיע".

"כל תנועה שלי עם היחידה זו חוויה עצומה", משתף המג"ד. "אחרי כל תרגיל, לא משנה כמה קשה ומעייף הוא היה, יש לי ברק בעיניים. כשאתה נמצא עם סיירת גולני, אתה מרגיש בטוח, כי אתה רואה את איכות הלוחמים ואת המוטיבציה לעמוד במשימה. אני ממש כמו אבא גאה".

היחידה, כך מדגיש סא"ל סיסו, הצליחה לשפר במהלך התרח"ט את העצמאות שלה בשטח האויב, וכך גם את השימוש באמל"ח וביכולות התקשוב: "בדרך זו אנחנו מממשים את יעדנו - סיכול פעולות אויב תוך הפעלת אפקט הפתעה ויצירת תחבולה. ממש כמו המשפט שמלווה אותנו - 'לכל מקום שנרצה, בכל דרך שנבחר'".

זה התרח"ט האחרון שמוביל מפקד המג"ד עם סיירת גולני. מכאן, ימשיך לפקד על צוות במלט"ק (המכללה לפיקוד טקטי), תפקיד שמהווה מבחינתו סגירת מעגל: "לפני עשר שנים הייתי חניך במכללה, ואני חוזר לשם לפקד על צוות שאנשיו יוכשרו בתום הקורס לשמש כמ"פ".

"אין ספק כי רוח הלחימה ביחידה חזקה. התפעלתי מהמקצועיות של הלוחמים ומהרצון לעמוד ביעדי התרח"ט על הצד הטוב ביותר. אני גאה שפיקדתי עליהם במשך שנתיים", מסכם סא"ל סיסו, "ואני יודע - יש לנו על מי לסמוך".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו