אירופה מודאגת מהפרת הסכם הגרעין

גרמניה ובריטניה פרסמו הודעה לפיה הן דורשות מאיראן לכבד את ההסכם ולא לנקוט בצעדים שיביאו להפרתו.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ד' בתמוז תשע"ט

אירופה מודאגת מהפרת הסכם הגרעין-ערוץ 7
כור מים כבדים באראק, איראן
צילום: רויטרס

משרד החוץ הגרמני פרסם הודעה בה הביע דאגה מהודעת איראן כי תגביר את רמת העשרת האורניום מעבר לרמה של 3.67%, כפי שנקבע בהסכם הגרעין.

"אנו קוראים לאיראן לא לנקוט בצעדים נוספים שיערערו על הסכם הגרעין", לשון הודעת משרד החוץ הגרמני.

משרד החוץ הבריטי הוציא גם הוא הודעה בתגובה להצהרה האיראנית. "בריטניה תישאר מחויבת לגמרי להסכם הגרעין עם איראן - אך המדינה חייבת לחזור לפעול בהתאם למגבלות שהוטלו עליה, באופן מיידי", לשון ההודעה.

נזכיר כי איראן הודיעה הבוקר כי תחל להעשיר אורניום מעבר לרמה המותרת בהסכם הגרעין שנחתם עם המעצמות בשנת 2015.

עבאס עראקצ'י, יו"ר סוכנות הגרעין של איראן, איים כי מדינתו תמשיך לסגת מהסכם הגרעין בכל 60 יום אלא אם המעצמות השותפות להסכם יפעלו להגן על איראן מפני הסנקציות שהטיל עליו ממשל טראמפ. "הדלת לדיפלומטיה עדיין פתוחה, אבל יש צורך ביוזמות חדשות", אמר

דובר סוכנות הגרעין, בהרוז קמלוונדי, אמר כי טהרן תעשיר אורניום לרמה הדרושה בכור בבושהר, שהיא 5%. "בשלב זה אנחנו לא צריכים להעשיר אורניום לרמה הדרושה לכור בטהראן".

‏ראש הממשלה נתניהו אמר הבוקר בישיבת הממשלה: "קראתי בוושינגטון פוסט שזה לא נורא שאיראן הולכת צעד אחד קטן בדרך לפצצה. אמרו את זה גם על גרמניה הנאצית. זה צעד מאוד מסוכן. אני קורא לידידיי, ראשי צרפת, בריטניה וגרמניה, איפה אתם? חתמתם על ההסכם והבטחתם שזה לא יקרה. אנחנו את שלנו עושים".