מה חיפש ראאד סלאח אצל יהודי ברלין?

ראש המפלגה הסוציאל-דמוקרטית בעיר, ששמו זהה לשם מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, סייע בקידום תכניות להקמת קמפוס יהודי.

ניצן קידר , ד' בתמוז תשע"ט

סלאח עם הרב טייכטל
סלאח עם הרב טייכטל
צילום: הקהילה היהודית בברלין

ראאד סלאח, מנהיג המפלגה הסוציאל-דמוקרטית בברלין SPD, נחשב לאחד המסייעים המרכזיים להקמת הקמפוס היהודי בעיר הגרמנית.

האיש, ששמו זהה לשם ראש המפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, רחוק ממנו מרחק רב בדעותיו.

סאלח, שנולד בכפר סבסטיה, היגר בגיל שנתיים עם הוריו לגרמניה, הפך לאחד הפוליטיקאים הבולטים בברלין. בשנים האחרונות הוא סייע להקמת המרכז היהודי המפואר, שייתן מענה לאלפי יהודים המתגוררים בברלין ומחוצה לה.

"מהרגע הראשון הוא גילה יחס חם במיוחד ליוזמה הזו שתאפשר את ביסוס והתרחבות החיים היהודיים", סיפר הרב יהודה טייכטל, רבה של ברלין, העומד בראש מיזם הקמפוס, "הוא קידם את התכניות בוועדות השונות והוכיח כמה שזה חשוב לו. לא בדיבורים בעלמא, אלא במעשים ממש".

הפוליטיקאי הערבי-גרמני הפך ללוחם גדול נגד האנטישמיות, שנאת זרים וחוסר סובלנות. בימים האחרונים הוא הגיע לאתר העבודות בו מוקם המרכז היהודי.

"אני אוהב את האותנטיות שלכם", אמר לרב טייכטל, רבה של ברלין, "אתם מצד אחד לא מוותרים על העקרונות שלכם ומצד שני אתם יודעים איך להתנהל עם כולם".

בין השניים שוררת ידידות רבת שנים. בטקס הנחת אבן הפינה ותחילת העבודות, היה סלאח אחד מאורחי הכבוד ואף התכבד לשאת דברים. על פי הערכות, בתוך שנה וחצי לערך יעמוד הקמפוס על תילו.