המסגד המאולתר בשער הרחמים
המסגד המאולתר בשער הרחמיםצילום: רויטרס

משטרת ירושלים עיכבה הערב (ראשון) ארבעה חשודים שניסו להכניס למבנה שער הרחמים בהר הבית מחיצות הפרדה המיועדות למסגד שהוואקף הקים במקום בחודשים האחרונים.

בתנועת רגבים, שעתרה לבג"ץ כנגד הפעולות הבלתי חוקיות של הוואקף להקמת מסגד בשער הרחמים אומרים כי התנהלות המדינה לאורך החודשים האחרונים, הובילה למצב הנוכחי, בו הוואקף הקים דה פקטו מסגד נוסף בהר הבית, באופן בלתי חוקי ותוך פגיעה בסטטוס קוו ובזכויות היהודים במקום.

כזכור, בתגובת המדינה האחרונה לעתירה, פירטה המשטרה כי בשבועות האחרונים המשיך הוואקף בעבודות לא חוקיות, למרות צו סגירה שהוציא בית משפט השלום בירושלים בחודש מרץ האחרון, שהורה על סגירת המתחם לכל פעילות.

העבודות כללו התקנת רמקול למואזין, פריסת שטיחי תפילה חדשים, התקנת נברשות תאורה והתקנת לוח חשמל.

השופט מני מזוז שהקציב למדינה 90 יום להגיב לעתירה, דחה לאחרונה את בקשת רגבים לצו ביניים כנגד העבודות. הדיון בעתירה נקבע לתחילת חודש יולי, אולם ברגע האחרון נדחה הדיון לסוף חודש ספטמבר - קרוב לחצי שנה ממועד הגשת העתירה.

יכין זיק, מנהל הפעילות בתנועת רגבים אמר כי "כשהמדינה עצמה לא מיישמת את צו הסגירה למתחם, שבית המשפט הוציא לבקשת המדינה, כאשר שופטי בג"ץ דוחים את הדיון בעתירה שהגשנו למשך חודשים ארוכים, אין פלא שהמסר שעובר לאוזני הוואקף הוא, כי ביכולתם לעשות במקום ככל העולה על רוחם, מבלי שיצטרכו לתת דין וחשבון בפני החוק".