אופיר ליוויוס
אופיר ליוויוס צילום: דובר צה"ל

אלוף משנה אופיר ליויוס (44) יועלה לדרגת תת אלוף וימונה לקצין החינוך הראשי של צה''ל. כך החליט אתמול (שני) הרמטכ''ל אביב כוכבי.

ליוויס נפצע בשנת 1997 כשחילץ את חייליו מהאש בסלוקי כשהוא שרוף כולו. בשנת 2005 איבד את רגלו בהתפוצצות מטען חבלה בגוש קטיף.

ליוויס שירת בחטיבת גולני. באוגוסט 97' ארב כוח מהפלוגה בפיקודו למחבלי חיזבאללה בקרבת נחל סלוקי. הלוחמים פתחו באש לעבר שתי חוליות של מחבלים הנעות בקרבתם, הרגו שלושה מחבלים ופצעו שניים נוספים.

במקביל טיווח צה"ל אש ארטילרית לעבר נחל סלוקי. ניצתה דליקה שהתפשטה ולכדה את הלוחמים. בשריפה נספו חמישה מחיילי הפלוגה וחמישה לוחמים נוספים נפצעו. אחד מן הפצועים היה ליוויוס עצמו שלא הפסיק לפקד ולנהל את חילוצם של חייליו.

הקצין חזר לגולני, פיקד על פלוגת החבלה ומשם המשיך לתפקיד סגן מפקד גדוד 13 של החטיבה. בינואר 2005 איבד ליוויוס את רגלו הימנית בפיצוץ מטען חבלה שהפעילו מחבלים נגד השיירה שבה נסע בגוש קטיף.

לאחר תהליך שיקום ארוך חזר ליוויוס לשירות קרבי ומונה למפקד יחידת מיתר, שימש כמפקד חטיבת הבקעה וכראש מחלקת תכנון באג''ת וכעת כאמור ימונה לקצין החינוך הראשי של צה"ל.

ליוויוס סיפר בעבר לעיתון מקור ראשון: "לאחרונה הגעתי לניחום אבלים, ואחד מהנוכחים אמר לי 'לא הגיע למדינה שתאבד רגל בשבילה'. בלי למצמץ עניתי לו שהמדינה שווה את זה, גם אם הייתי מאבד עוד רגל, שתי ידיים ושתי עיניים".