השופט משה דרורי
השופט משה דרוריפלאש 90

פסק דין תקדימי של סגן נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים, השופט משה דרורי, מטיל על הרשות הפלסטינית אחריות בנזיקין לשורה ארוכה של פיגועי טרור.

פסק הדין, אותו נתן השופט דרורי כפסק דין אחרון טרם פרישתו, קובע את עצם החבות בנזיקין, אך לא קובע עדיין בשלב זה את גובה הפיצוי שאותו ידרשו הנתבעים לשלם למשפחות נפגעי הטרור.

סכום התביעה של משפחות הנרצחים, שנתבע במסגרת של 17 תביעות נזיקין, עומד על כמיליארד שקלים. במסגרת פסק הדין החלקי חייב השופט דרורי את הנתבעים, הרשות הפלסטינית, אש"ף, עזבונו של יאסר ערפאת ומרואן ברגותי, לשלם לתובעים הוצאות משפט בסך 5.5 מיליון שקלים.

ליבת הדיון המשפטי עסקה בעניין שאלת אחריותה של הרשות הפלסטינית לפיגועים שהתרחשו במהלך האינתיפאדה שבסופו מצא בית המשפט כי הייתה אחריות ישירה לאותם מקרי טרור קשים. כעת, על בית המשפט לקבוע את גובה הנזק, אשר בהתאם לעולה מכתבי התביעה עשוי כאמור להגיע עד לגובה של כמיליארד שקלים.

בין התיקים שנידונו: הטבח במשפחת גביש בו נהרגו שני הורים, סבא, ונכד בביתם שבאלון מורה בפסח 2002; רצח בני הזוג דיקשטיין ובנם הקטן במארב ירי בדרום הר חברון; פיגוע ההתאבדות בצומת מגידו בו נהרגו 17 בני אדם, ופיגועים רבים נוספים. כמו כן, תביעתו של נעמאן שראקיה שנחשד על ידי הרשות הפלסטינית כמי ששיתף פעולה עם ישראל, נחטף ועונה על ידה בגין זאת, וכן תביעתם של כ-60 מורי דרך שפרנסתם נפגעה קשות במהלך השנים 2000-2004 בגין מתקפת פיגועי האינתיפאדה השניה.

במהלך השנים נקבעו בהקשר לתיקים אלו קביעות תקדימיות, בין השאר כי הרשות הפלסטינית אינה מדינה ואין לה חסינות ריבונית, ועל כן ניתנת לתביעה אזרחית בישראל. בשלביו הראשונים של התיק עוקלו כספים בגובה של 64,000,000 ש"ח שמשרד האוצר מחזיק בידו עבור הרשות הפלסטינית, לטובת משפחת נורז'יץ.

את התביעה ניהל ארגון "שורת הדין" ברשות עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, העוסק בתביעות ענק כנגד ארגוני טרור במטרה לפצות קורבנות טרור ומשפחותיהם ביחד עם עו"ד רועי כוכבי, עו"ד אבי סגל ועו"ד אבי גז.

עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, נשיאת 'שורת הדין', מסרה היום, "מדובר בניצחון היסטורי. אלה היו התיקים הראשונים שהוגשו כנגד הרשות הפלשתינית, הם היו חסרי תקדים. הטענה שלנו היתה מלכתחילה שהרשות הפלשתינית היא ישות טרור המקדמת ומעודדת פיגועי טרור, ואכן בית המשפט מצא אותה אחראית לפיגועים שבוצעו גם על ידי ארגוני טרור כמו אש״ף, החמאס והג׳יהאד האסלאמי. זה מוכיח שהאינתיפאדה לא היתה התקוממות עממית אלא מלחמה מתוכננת ומכוונת כנגד האוכלוסייה האזרחית בישראל. מה שערפאת לא הצליח להשיג באמצעות הסכמי אוסלו הוא ניסה להשיג דרך פיגועי התאבדות וירי. המטרה הפלשתינית היתה רצח עם כנגד יהודים בישראל, ועל כך היא תשלם כעת ביוקר".