מטיילים בחרמון לאחר הפשרת השלגים

ערוץ 7 ומדרשת הגולן ממליצים לכם כמידי חודש על טיול אחר. הכירו את החלק הדרומי של שלוחת שריון

עודד פורת, מדרשת הגולן , ה' בתמוז תשע"ט

הר סנאים
הר סנאים
צילום: עודד פורת

אתרי הסקי הפופולריים הגודשים את הרי אירופה בחורף, הופכים בקיץ לטרקים - מסלולי הליכה רגליים. בהרי האלפים ערוכים לאפשרויות לינה מרובות וניתן למצוא אלפי מטיילים בשבילים המוריקים.

ובכן, גם לישראל הקטנה יש אתר סקי סמלי - הר החרמון. אולם אפשרויות הטיול הרגלי בו מוגבלות שכן ההר שהוא 'העיניים של המדינה' גויס לטובת בטחון ישראל והשיטוט בו כפוף לאישור צה"ל, אך עם זאת עדיין ישנם שטחים ומסלולים מסומנים שניתן לטייל בהם ברחבי ההר.

השבוע נמליץ על טיול באחד מאותם אזורים המותרים בטיול, החלק הדרומי של שלוחת שריון, תחילת טיולנו בציר המכונה 'ציר 5'. ציר רוחב המחבר את כל שלוחות החרמון הדרומיות.

תחילתו של הציר מהחניון הנמצא ממערב לקופות הכניסה לאתר הסקי של החרמון. מכאן אנו צועדים בכביש המסומן אדום מערבה אל תוככי בקעת מן הנמצאת צפונית לנו. בקעה זו משמשת לאגירת מים בזכות שני יתרונות גיאולוגיים. הראשון - העובדה שהבקעה איננה מנוקזת לנחל אלא היא מעין "קערה" המכונה "דולינה", תופעה נפוצה בחרמון.

אך יתרונה ביחס לדולינות אחרות הינה העובדה שבחלק מהבקעה היא מכוסה בחרסית האטומה למים וכך נוצרת בריכה טבעית האוגרת את מי הגשמים, דבר שכמעט ואינו קיים בחרמון בו המים מתמוססים אל הקרקע הגירנית ונובעים בתחתיתו של ההר בנחלים בניאס, דן ועוד. ממש כמאמר חז"ל במדרש רבה לשיר השירים: "חרמון זה כל טובו נתון בזוטו".

מכאן נמשיך עם השביל ונפרד מציר 5. נעלה בציר עפר שנקרא בשם "טריק אל מכחיל" שמשמעותו דרך מכרות הכחל אליהם נגיע בהמשך. מעט לאחר מכן הדרך יורדת לשביל להולכי רגל, חוקרי החרמון כינו קטע זה בשם "הערוץ הלח" על שום הלחות הגבוהה יחסית השרויה בו ויוצרת תנאים לגידול האלון השסוע.

בנקודת תצפית זו ניתן גם לראות יפה את "כתף שיאון" רכס מקביל לרכס עליו אנו הולכים שכיום לא ניתן להגיע אליו משיקולי ביטחון שכן שם עובר קו הגבול בין ישראל ללבנון. מתחתינו זורם נחל שיאון שגם אליו הגישה אסורה משיקולי ביטחון והסימון השחור המופיע במפות כמוביל אל הנחל נעלם מהשטח. נוכל גם לראות שרידים להתיישבות אדם אלו הן "מזרעות", כפרים עונתיים לרעיית עדרים, שבהם השתמשו תושבי הכפרים הדרוזיים שבחלק הלבנוני של החרמון.

מכאן אנו מטפסים אל הר כחל, בקצה העלייה מסתתרות מחצבות הכחל שמשמש לאיפור ולתרופת עיניים, אצל הדרוזים מקובל למשוח את עיני התינוקות בכחל כחיזוק לעיניים. הסורים דווקא ציפו למצוא תועלת כלכלית מהעניין אך גילו שכמות הכחל נמוכה מאוד ואיננה מוצדקת כלכלית ועל כן זנחו את המכרות. השביל יורד אל ציר האספלט שעזבנו לפני כן. נמשיך בו עד לחיבורו עם סימון שבילים שחור שיוביל אותנו להר סנאים שעליו נמצא אתר ארכיאולוגי ייחודי: "מקדש יטורי".

מי היו היטורים?

היטורים הם שבט ערבי שככל הנראה היו צאצאיו של יטור בנו של ישמעאל כפי שמופיע בספר בראשית פרק כ"ה. במקביל להקמת הממלכה החשמונאית והממלכה הנבטית מופיעה ממלכה יטורית המשתרעת בחלקים הצפוניים של ארץ ישראל.

גבולם עם הממלכה הנבטית היה במרכז רמת הגולן של היום. נחזור בדרך בה הגענו ונרד בשביל המסומן אדום אל בריכת חפור. בריכה בנויה שהוקמה בדומה לבריכת מן שפגשנו בתחילת המסלול, לטובת אגירת מי גשמים לשימוש חקלאי. מכאן נרד אל מושב נווה אטיב - הכפר האלפיני של המדינה. שם נסיים את טיולינו.

שימו לב למספר הנחיות חשובות לפני ביצוע הטיול: ראשית יש לתאם את הטיול עם צה"ל שכן חלק נכבד מהמסלול עובר בשטח אש פעיל של צה"ל, שנית המסלול מיועד למיטיבי לכת ושלישית יש להצטייד במים רבים, ואמצעי הגנה מהשמש בשל הקרינה החזקה השוררת בחרמון.