המנהל האזרחי עצר את שריפות הפסולת במערב השומרון

בעקבות פניית ראש מועצת שומרון יוסי דגן - המנהל האזרחי עצר את שריפות הפסולת ליד מעלה שומרון. "אוויר נקי - זכות של כל אדם''.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ה' בתמוז תשע"ט

שריפת פסולת
שריפת פסולת
צילום: רגבים

כוחות צה''ל והמנהל האזרחי תפסו משאית לא חוקית ששפכה פסולת סמוך ליישוב מעלה שומרון במטרה לשרוף אותה.

בשנים האחרונות ישנה עלייה במספר שריפות הפסולת הלא חוקיות בשומרון והמועצה האזורית שומרון גמרה אומר להילחם בתופעה, המזהמת את האוויר ופוגעת באופן קשה באורח חייהם ובבריאותם של מאות אלפי תושבים בשומרון ואף ביישובים מרוחקים יותר בשרון ובחבל מודיעין.

כאמור. בסוף השבוע נתפסה משאית בדרכה לאתר שריפת הפסולה. קמ"ט איכות סביבה במנהל האזרחי, בני אלבז, הגיע לאתר עם צוות של המנהל שכיבה את השריפות וביצע פעולות אכיפה.

האכיפה בוצעה לאחר שתושבי מערב השומרון פנו אל ראש מועצת שומרון יוסי דגן ואל עמותת ''אזרחים למען אוויר נקי'', אשר העירו את תשומת לבם של מח"ט אפרים והמנהל האזרחי.

"אנחנו נקפיד לשמור על איכות הסביבה ואוויר נקי בכל השומרון, זה חלק מאיכות החיים, וזכות בסיסית של כל אדם", אמר דגן ודגן הודה למח"ט אפרים אל''מ עידן כץ, למנהל האזרחי ולעמותת ''אזרחים למען אוויר נקי'' על ההתגייסות לפתרון הבעיה.

עידן כץ ויוסי דגן
צילום: רועי חדי

מעמותת ''אזרחים למען אוויר נקי'' נמסר: "אנו מברכים על פעולת האכיפה באתר בידיה ומודים לראש מועצת שומרון יוסי דגן ולגורמי הצבא על הירתמותם, יש לדעת כי התופעה לא תיפסק ללא פתרונות קבע. יש להסדיר את פינוי הפסולת מהכפרים הפלסטיניים ולהקצות למנהל האזרחי תקנים ייעודיים לאכיפה סביבתית. בריאותם של התושבים צריכה לעמוד לנגד עיניהם של מקבלי ההחלטות, אנחנו קוראים לגורמים הרלוונטים להמשיך את העשיה המבורכת ולהעמיד את הטיפול בשריפות הפסולת גבוה בסדר העדיפויות הלאומי".

ישי חמו, רכז יו"ש בתנועת רגבים, סיפר "ממיפוי שערכנו עולה כי ברחבי יו"ש עולים פועלים יותר מ-100 אתרים לא חוקיים של הטמנה ושריפת פסולת. אנחנו מברכים על הפעולה המהירה שביצע המנהל האזרחי. אבל צריך לזכור שהדרך הטובה ביותר למנוע את העבריינות היא לפגוע בעבריינים באמצעות קנסות גבוהים ביותר באופן שיהפוך את הפשיעה הזו ללא משתלמת. לשם כך צריך להגביר את הפיקוח והאכיפה השוטפים".