שיתוף פעולה ייחודי למען בעלי מוגבלות

שיתוף פעולה ייחודי בין חברת בייביטק לארגון גשר: אנשים עם מוגבלויות מועסקים במפעל ברחובות המתמחה בייצור עריסות מפלסטיק.

ערוץ 7 , י"ח בתמוז תשע"ט

שיתוף פעולה ייחודי למען בעלי מוגבלות-ערוץ 7
אריק ברמי
צילום: יח"צ

קבוצה של עשרה אנשים עם מוגבלויות מועסקת במפעל ברחובות, המתמחה בייצור לולים ועריסות מפלסטיק.

הפרויקט החברתי הוא תולדה של שיתוף פעולה בין חברת בייביטק, המתמחה בייצר עריסות ולולים מפלסטיק, לבין גשר- השיקום התעסוקתי של ישראל. למעשה, מדובר בהרחבת שיתוף הפעולה בין הגופים, לאחר שבשנתיים האחרונות מעסיקה חברת בייביטק כ- 20 עובדים עם מוגבלויות במפעל אחר שלה באשדוד.

אלירן טהורי, מנכ"ל בייביטק, מספר על המיזם. "אנו יצרנים של מוצרי תינוקות, בעיקר מזרנים עם תו תקן. פרויקט הדגל שלנו הוא מפעל של לולים ועריסות, מפלסטיק, הנמצא ברחובות. למעשה, אנו היצרן היחיד של עריסות מפלסטיק עם תו תקן". לפני כשנה וחצי , פנתה אלינו עמותת 'גשר' והציעה לשפץ מפעל שלה במרכז שיקום רחובות, ואנו מצידנו, התחייבנו להעסיק עובדים מוגבלים".

כיום, כאמור, מועסקים במפעל של החברה ברחובות כעשרה עובדים עם מוגבליות, כמחצית ממספר העובדים המועסקים במפעל.

"יש הרבה אתגרים בהעסקת עובדים עם מוגבלויות אבל אנחנו מתגברים על כולם ושמחים להעסיק אותם. מדובר באנשים מיוחדים, עובדים מסורים ואנחנו בהחלט רואים תוצאות. חברת בייביטק שמה לה למטרה, להיות מעורבת חברתית ולתת אפשרות תעסוקה לעובדים שכנראה לא יכלו להשתלב בשלב זה בעבודה בשוק הפתוח", מוסיף טהורי ומדגיש כי במפעל נוסף של החברה באשדוד, מועסקים עובדים עם מוגבלות כבר למעלה משנתיים. "יש כבר עובדים שלא מרגישים את המוגבלות שלהם. הם ממש פורחים אצלנו ומאושרים, הם לא האמינו שימצאו פעם עבודה, חלקם בתנאי 'עובד מעביד'".

גשר, "שירותי השיקום התעסוקתי של ישראל" מספקת שירותי אבחון ושיקום תעסוקתי לאנשים עם מוגבלויות, לקויות וחסמים תעסוקתיים, בגיל ,העבודה, ולנוער בעל צרכים מיוחדים. ג

היא מפעילה כיום 16 מרכזי אבחון ושיקום תעסוקתי למבוגרים, 2 מרכזי שיקום לנוער ו-39 מפעלים מקדמי תעסוקה. גשר פועלת על פי עקרונות שיקומיים מובילים: נורמליזציה (אפשרות לחיות בתנאי חיים רגילים), נגישות תעסוקתית, רצף תעסוקתי ובעיקר הזכות לעבודה של כל אדם.

לגשר סגל עובדים מקצועי ורב-תחומי במקצועות השיקום הכולל עובדים סוציאליים, מרפאים בעיסוק, מאמנים תעסוקתיים, פסיכולוגים שיקומיים, מאבחנים, מדריכים שיקומיים ומורים מקצועיים.

אריק ברמי, מנכ"ל גשר אומר, "אנחנו בגשר מאמינים שעבודה היא המפתח הגדול והחשוב ביותר הקושר בין אנשים לחברה בה הם חיים. אנחנו מאמינים שעבודה היא צורך אנושי בסיסי ולכן אנחנו גם משוכנעים שלכולם מגיעה הזכות לעבוד, אנחנו לא מאמינים במגבלות ובתקרות זכוכית , אנחנו אנשים של פתרונות".

לדבריו, "גשר חרטה על דגלה להוות גורם מוביל בישראל במתן שירותי תעסוקה לאנשים עם מוגבלויות וחסמים תעסוקתיים באמצעות שירות איכותי מקצועי ומונגש, וכן עבור ארגונים , מוסדות ומעסיקים אוכלוסיות עם מוגבלויות.אנחנו בטוחים שבעזרת התמיכה, המסגרת והכלים הנכונים, ניתן לבנות גשר שיאפשר לכל אדם לעבוד, להרוויח למחייתו, להשתלב בחברה ולנהל חיים של סיפוק, כבוד והגשמה".