מחאת האמהות, מול בית ראש הממשלה
מחאת האמהות, מול בית ראש הממשלה צילום: חזקי ברוך

יערה שילה, מומחית לגיל הרך ממכללת אפרתה, בטוחה כי המחאה הנוכחית של הורים לילדים במסגרות עד גיל 3 לאור מקרי ההתעללות המתרבים הנחשפים באחרונה, תצליח להביא לשינוי המיוחל.

"קרה רגע היסטורי, ש-60 אלף הורים קמו מהספה. כשההורים אומרים ׳מספיק׳ יגיע השינוי האמיתי. ההורים דורשים להחיל על הילדים רצף חינוכי, לא רק לתת להם את המענה כאדם עובד, אלא לתת לילד את המסגרת החינוכית שמגיעה לו ביושר. הלחץ הזה לדעתי יוצר מצב להסתכלות יותר מעמיקה ונכונה לילדים".

לשאלה מדוע המחאה התעוררה דווקא אחרי המקרה האחרון בו נחשפה התעללות במעון בראש העין היא עונה, "אני חושבת שהסרטונים עוררו כאב לב. מה שקרה אצל כרמל מעודה הוא שהורים חשבו שלילד שלהם זה לא יקרה כי בגן שלהם היו מצלמות. בנוסף, ההורים אמרו לעצמם שיש במקום סייעת נוספת והיא תדווח אם תהיה בעיה. מי ששבר שם את האמון הוא הצוות, כי הם ראו ולא דיווחו כשהם עוברים על החוק".

"אצל יסמין וינקה ז"ל הוטל צו איסור פרסום על הסרטון. אני מניחה שאם אנשים היו רואים את הסרטון של ההתעללות בה הזעקה היתה מתרחשת קודם", היא מוסיפה.

היא טוענת גם שהחרדה ההורית צריכה להיות במידה. "רוב המטפלות הן טובות. נכנסנו לחרדה מטורפת. רק 23% מהילדים במדינת ישראל נמצאים במסגרת מוסדרת עם פיקוח, שגם היא מצויה תחת משרד העבודה והרווחה והשירותים החברתיים. 77% מהילדים נמצאים במסגרות שאינן מפוקחות ומוסדרות".

"כאשר אדם לא מוכשר, הוא לא מבין מה צריך לעשות כשהילד מתוסכל. איך לגשת אליו, איך הוא מביע רגישות. לא בכדי אנשים לומדים עיסוק בגיל הרך הרבה מאוד שנים, כי להיבט החברתי, רגשי, מוטורי והשכלי יש משמעות. השאלה איזה מבוגר משמעותי הילד פוגש ישפיע על כל חייו", מוסיפה שילה.

היא מציינת עוד כי "צריך לומר שרוב העולם הוא טוב. צריך לבדוק לעומק האם יש למטפלת תעודת יושר, האם היא יודעת להגיש עזרה ראשונה, האם המבנה שלה ראוי. המצלמות הן רק משהו משלים ולא העיקר. צריך לסמוך על תחושת הבטן. אם משהו מרגיש לא טוב, לשאול ולחקור לעומק. בדרך כלל אינטואיציות פנימיות אינן מטעות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו