בנו של נעם פדרמן לא יורשע

נעם פדרמן ובנו רדפו אחר ערבי שיידה אבנים וגרמו נזק למכוניות פלסטיניות. השופט קבע כי רדיפת הבן אחר הערבי היתה מוצדקת.

אלירן אהרון , ו' בתמוז תשע"ט

שופט בית משפט השלום בירושלים אילן סלע ביטל את הרשעת בנו של נעם פדרמן, לאחר שזה תועד במצלמות "בצלם" יחד עם אביו כשהם רודפים אחרי מיידה אבנים וגורמים נזק למכוניות בעלי לוחית של הרשות הפלסטינית שחנו בסביבה.

כזכור, נגד פדרמן האב והבן הוגש כתב אישום המייחס להם עבירות של חבלה במזיד ברכבים, ונקבעה אשמתם בבית משפט השלום בירושלים כאשר נעם הורשע ונגזר עליו עונש של 40 שעות לתועלת הציבור, מאסר על תנאי ופיצוי כספי.

במשפטו של הבן אותו ייצג עורך דין איתמר בן גביר נטען כי מדובר בחייל שעשה שירות קרבי מלא, צעיר בעל ערכים נורמטיבים ועמדות המכבדות את החוק. עו"ד בן גביר טען שיש להתחשב בכך שבמעשי הבן והאב הם הצילו אנשים אחרים שהיו עלולים לעבור באותו אזור ולהיות מותקפים באבנים כאשר ג'יפ צ"הלי נס מהמקום.

השופט אילן סלע קבע בהחלטתו כי אכן נפגעו ערכים מוגנים ומכוניות ניזוקו, אך יחד עם זאת לא קדם שום תכנון לפעולה והנאשמים נקלעו לסיטואציה בה נזרקו אבנים לעברם והם רדפו אחרי מיידה האבנים כדי למנוע סכנה ממשתמשים אחרים בדרך.

עוד נקבע כי חטאם של הנאשמים היה בכך שלא ידעו להפסיק בשלב המתאים את הפעולה שנקטו להפסקת יידוי האבנים.

בעניינו של פדרמן הבן קיבל השופט את טענות עו"ד בן גביר וקבע כי לאור נתוניו האישיים, העובדה כי הוא שומר חוק ולקח אחריות על הפגיעה במכוניות הרי שאין להרשיעו, ובית המשפט ביטל את ההרשעה.

בית המשפט גם דחה את עונש עבודות לתועלת הציבור שהמדינה ביקשה להשית על פדרמן הבן והשופט הורה על עונש של קנס על סך 400 ש"ח: 200 ש"ח לכל בעל מכוניות שנפגעה.

עו"ד בן גביר אומר בתגובה "אני אמנם סבור שבית המשפט היה צריך לזכות לחלוטין את פדרמן הבן וגם האב, אך אין ספק כי בית המשפט נתן דעתו לנסיבות הקיימות לרבות מעשה הגבורה של הנאשמים שעצרו את רכבם ורדפו אחרי מיידה אבנים. אני מרוצה שבית המשפט קבע שאין להרשיע את פדרמן הבן וסבור שיש כאן מסר של בית המשפט כי חיים של יהודים אינם הפקר וזכותם להגן על עצמם".