מהפך ביוון

מפלגת המרכז-ימין "המפלגה הדמוקרטית" זכתה ברוב ותחליף את מפלגת השמאל "סיריזה" ששלטה מאז 2015.

תגיות: יוון
ניסן צור , ו' בתמוז תשע"ט

מיצוטאקיס
מיצוטאקיס
צילום: רויטרס

מפלגת המרכז-ימין "המפלגה במוקרטית" בראשה עומד קיריאקוס מיצוטאקיס, זכתה ברוב של 39.7 אחוזים לעומת 31.5 אחוזים בלבד של מפלגת השלטון "סיריזה" בראשותו של אלקסיס ציפראס, ותרכיב את הממשלה החדשה ביוון.

ציפראס כבר התקשר למיצוטאקיס ובירך אותו על ניצחונו, תוך שהוא מודה בהפסד.

בנאומו הראשון לאחר הזכייה בבחירות אמר מיצוטאקיס, בנקאי בכיר בן 51 שהוא גם בנו של ראש ממשלה יווני לשעבר, "אני מברך על תוצאות הבחירות בתחושה של צניעות וכבוד. אני רואה בהן בהן ניצחון של כולם, ללא חשיבות לדעה הפוליטית. החברה היוונית רוצה שנצעד קדימה מאוחדים. היא רוצה צמיחה, עבודה, בטחון על מנת שיוון תהפוך לחזקה יותר. אהיה ראש הממשלה של כל היוונים. אני אעבוד קשה על מנת לשכנע גם את הפטריוטים שלא תמכו בנו. אנו מעטים מדי על מנת להתחלק ויש לנו הרבה מאוד מה לעשות יחד".

ממשלתו של ציפראס עמדה בחודשים האחרונים בפני ביקורת נוקבת מצד אזרחי יוון לאחר שראש הממשלה החליט לפעול לתוכנית חילוץ כלכלית שהציע האיחוד האירופי, למרות שמרבית תושבי יוון התנגדו לה במשאל עם.

אחת המפלגות שעמדו במוקד הבחירות היתה המפלגה הלאומנית-קיצונית "השחר הזהוב", שרבים ממבקריה כינו אותה "ניאו נאצית". המפלגה לא הצליחה לעבור את אחוז החסימה ולא תיכנס לפרלמנט היווני.