הרב פרץ: איבדנו מאז השואה 6 מיליון יהודים

רפורמים, קונסרבטיבים ובכירים בשמאל זועמים על שר החינוך שאמר כי ההתבוללות בקרב יהודי העולם היא "שואה שניה''.

ערוץ 7 , ו' בתמוז תשע"ט

הרב רפי פרץ
הרב רפי פרץ
צילום: חזקי ברוך

יהודים רפורמים וקונסרבטיבים מותחים ביקורת על שר החינוך הרב רפי פרץ שאמר בישיבת הממשלה כי שיעור ההתבוללות בקרב הקהילה היהודית בארצות הברית הוא "כמו שואה שנייה".

העיתונאי ברק רביד דיווח כי בישיבת הממשלה שהתקיימה ב-1 ביולי, הציגו אנשי המכון למדיניות העם היהודי את הדוח השנתי שלהם על מצב הקהילות היהודיות בעולם ובמיוחד בצפון אמריקה.

הרב פרץ אמר במהלך הדיון כי היקף ההתבוללות בעולם ובמיוחד ביהדות צפון אמריקה הוא כמו "שואה שניה". פרץ הוסיף: "איבדנו ככה מאז השואה 6 מיליון יהודים".

שר האנרגיה יובל שטייניץ יצא נגד דברי פרץ ואמר: "התבוללות זו לא בעיה קריטית. קודם כל צריך להפסיק לזלזל ביהודים שחיים באמריקה ורואים עצמם יהודים מבחינה היסטורית ותרבותית ולא רק דתית".

בסיכום הדיון אמר ראש הממשלה נתניהו כי הוא מוטרד פחות מהמגמות הפוליטיות בקרב יהודי ארה"ב (תמיכה בדמוקרטים והתרחקות מישראל) אלא יותר מהמגמות הדמוגרפיות. "יש התרחקות מהיהדות של חלק גדול מהיהודים בארה"ב וקשה מאוד להשפיע על זה", סיכם נתניהו.

כאמור, דבריו של הרב פרץ מעוררים זעם בקרב קונסרבטיבים ורפורמים. מנכ''ל התנועה המסורתית יזהר הס אמר כי ''שר החינוך שב ומוכיח שהוא חף מהבנה בסוגיות יסוד, אך הפעם התעלה על עצמו. הצמדת המילים 'שואה שנייה' לתופעת הנישואים הבין-דתיים בתפוצות אינה אלא זילות השואה. אפילו הכחשתה. ורגע, פתאום מותר לדבר על 'תהליכים'?".

יו"ר מפלגת מרצ ניצן הורוביץ' תקף גם הוא: ''שואה שניה? המשפחה שלי היתה בשואה. נישואים מעורבים באמריקה זה לא שואה. שר חינוך... בושה''.