הרב אמסלם: הרב רפי פרץ צודק

הרב אמסלם התייחס לדבריו של שר החינוך על ההתבוללות: "בעיית ההתבוללות בעם היהודי אכן מסוכנת. לכן יש לקדם גיור מקל ומקרב".

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ו' בתמוז תשע"ט

הרב אמסלם
הרב אמסלם
צילום: 'עם שלם'

יו"ר תנועת 'עם שלם', הרב חיים אמסלם, הגיב לדבריו של שר החינוך הרב פרץ כי ההתבוללות היא "כמו שואה שנייה" ואמר שהרב פרץ צודק.

הוא הוסיף: "בעיית ההתבוללות בעם היהודי אכן מסוכנת. לכן יש לקדם גיור מקל ומקרב כדי למנוע התבוללות".

הרב אמסלם תקף: "היהדות ההלכתית והפוליטית, השולטת בממסד הרבני כיום, כפי שעוצבה במדינת ישראל, איננה מסוגלת לתת מענה לבעיה כאובה זו, של צאצאי האנוסים והנדחים, אשר כל יהודי בעל רגש ולב, מבין שהיא זקוקה לפתרון.

"גם בעיית ההתבוללות בישראל עצמה, אינה מוצאת פתרון מתוך גישתו של אותו ממסד, אם בעיני רוב הציבור בישראל, אותה בעיה היא בסך הכל עוד מטרד ותו לא, בעיני האדם הדתי, היא סכנה אמיתית, ללא פתרון, וללא נסיון למצוא פתרון", הוא אמר.

לדבריו, "הגישה הנוקשה שהתגבשה אינה מבינה שלמעשה הפתרון קיים והוא קל, מפני שבמדינת ישראל בעיית ההתבוללות אינה באמת מהווה איום על הזהות היהודית. לפי שאותם מתבוללים שבתוכנו מתבוללים לתוך זהות יהודית ישראלית, זהות שבה האמונה מתעוררת, והמסורתיות מתחזקת, ולא להיפך, ובלשונו הזהב של הרמב״ם "וסוף ישראל שיחזרו בתשובה'".

"אם אותם 'מתבוללים'", המשיך, "מלים ילדיהם, צמים בכיפור, מכבדים השבת, ומאמצים הרבה מהסמלים היהודיים, ובחלקם הניכר מחזיקים עצמם 'יהודים', מעצם היותם במדינת ישראל משרתים בצבאה, מדברים בשפתה, ורואים בה את ביתם".

ולכן, "הפתרון הוא: תהליך גיור ידידותי, אמוני, מקרב, מאיר פנים, ומהיר. אין סיבה אחרת שלא ללכת בדרך זו, לא הלכתית, לא הגיונית, ולא לאומית. הרב רפי, כרב הצבאי לשעבר, מכיר היטב את הגיור המקל בצבא הקיים ברבנות הצבאית. כך צריך לנהוג גם בכל מערך הגיור בישראל. צריך פשוט לאזור אומץ, להשתחרר מכבלי השמרנות, ולהבין כי אין זו דרך פשרנית או מסוכנת ליהדות, נהפוך הוא זה חלק מגישת הרוח היהודית, שמסתכמת במשפט אחד האומרת 'דרכיה דרכי נועם'".

"זכרו: מי שמחמיר בגיור - מקל בהתבוללות", קבע הרב אמסלם.