עימות במליאה: מתי ביקרת בהוסטל?

ח"כ יוגב התעמת עם השר חיים כ"ץ בדיון מיוחד במליאת הכנסת בנוגע לסגירת ההוסטלים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ז' בתמוז תשע"ט

במליאת הכנסת התקיים היום (רביעי) דיון בסוגיית סכנת סגירת הוסטלים לנערות ונערים בסיכון.

בתחילת הדיון הודה ח"כ מוטי יוגב (איחוד מפלגות הימין) לשר הרווחה חיים כץ על קיום הדיון: "בעיניי, זה עצמו מסר חשוב עבור הנערות והנערים, שחלקם נמצאים פה עמנו, שידעו–גם כשמדינת ישראל בהפסקה, גם כשכנסת ישראל בפגרה, אתן לא לבד".

משם המשיך יוגב להסביר על הסכנה בסגירת ההוסטלים: "יש נערות ונערים שהמוסדות שעזרו להם להשתקם נסגרו בפניהם. ודווקא ערב החופש הגדול, שזו תקופה שהסכנות בה גדולות יותר, חלקן נאלצו לחזור לבתים שפגעו בהן, חלקן לרחוב ולאחרות, פשוט לא נמצא מקום – מיטה או בית והן פשוט משוטטות ברחוב".

"בתחילת השנה התקבלה החלטה על סגירת 6-5 הוסטלים המאכלסים נערים ונערות בסיכון, המסייעים לשיקומם והשבתם לחברה. איש ממשרד הרווחה לא עדכן את ההוסטלים. הם נאלצו להבין את הרמז בעצמם, אחרי שהם ראו במשך תקופה שלא שולחים אליהם נערות ונערים. רק אחרי שביררו, הבינו שהם מיועדים לסגירה".

ח"כ יוגב פנה לשר כץ ותהה, "אדוני השר, אתה יודע מה האפשרויות העומדות בפניהם, עכשיו כשסגרת את בית הצברית, את בית אריאל, את אורנים, את מלכישוע? שלוש פעמים דרשנו לקיים דיון מליאה בכנסות הקודמות ובתקופת הפגרה, עתרו לבית המשפט העליון, נאלצנו לפנות לתקשורת ונקטנו בצעדים נוספים, בכדי שהנערים יחושו, למרות הכול, שמדינת ישראל לא זונחת אותם".

"משרד הרווחה לא עדכן מה הסטטוס לגבי יתר ההוסטלים בצפון והוציא מכרז חדש להפעלת ההוסטלים, מה יהיה הפתרון אמיתי לנערות ולנערים ששהו בהם ולרבים המסתובבים ברחובות ללא פתרון שיקומי", הוסיף.

השר חיים כץ עלה לדוכן לענות לח"כ יוגב ואמר: "העלתי את גיל הטיפול בנוער בסיכון מ-18 ל-25 כדי להציל חיים. אין אף נער או נערה ללא פתרון. יצאנו למכרז כפי שהחוק דורש, והעמותות המפעילות ראשיות להתמודד והטוב ביותר יקח. ההוסטלים לא נסגרים. יש היום למעלה מ-60 הוסטלים ברחבי הארץ שאינם בתפוסה מלאה, ומדובר בכסף שהוא קדוש".

בהמשך העיר ברמיזה השר כץ כי הוא מקווה שמנהלי ההוסטלים עליהם דיבר ח"כ יוגב אינם חברים שלו או מקורבים למפלגתו.

ח"כ יוגב התרעם על ההערה וזעק לעבר השר: "תחזור בך. מתי פעם אחרונה ביקרת בהוסטל? תחזור לך מלחשוד בי. החשדות בדו"ח מבקר המדינה הם כלפיך ולא כלפיי".