מחסור חמור במשגיחי כשרות בצבא

המחסור פוגע בתפקוד של מטבחים צבאיים רבים. רמת הכשרות נפגעת וכך גם תפקוד שירות הדת האחרים. התחקיר המלא יתפרסם בסוף השבוע ב"בשבע"

אסף משניות , ז' בתמוז תשע"ט

מחסור חמור במשגיחי כשרות בצבא-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

מטבחים צה"ליים על סף סגירה, מטבחים שהוטלו עליהם מגבלות קשות, רבנים צבאיים שנאלצים לשמש כמשגיחי כשרות ועוד שורה ארוכה של בעיות ולדות בעקבות מחסור חמור במשגיחי כשרות בצבא.

בישיבה מיוחדת שנערכה השבוע בהשתתפות נציגים מחיל הרבנות הצבאית ואגף כוח אדם בצה"ל, ואשר מתפרסמים בעיתון "בשבע" לראשונה, עולה תמונה מדאיגה מאוד של מצב אחד המערכים המרכזיים של חיל הרבנות.

על פי מסמך הסיכום של חתומכ"א (חטיבת תכנון ומנהל כוח אדם בצבא. א"מ), לא פחות מ-180 תקני משגיחי כשרות אינם מאוישים כיום. כמעט 30% מכלל תקני משגיחי הכשרות בצבא.

ביחידות הקרביות המצב קשה אף יותר כאשר רק כ-60% מכלל התקנים מאוישים. בגדודים עצמם ישנו מחסור של למעלה מ-70 משגיחי כשרות. בחלק מהגדודים מדובר באיוש של פחות ממחצית התקנים.
מערך משגיחי הכשרות הוא מערך משמעותי ביותר בקרב המערכים תומכי הלחימה. מטבח שאין בו משגיח כשרות לא יכול להמשיך לתפקד, שכן כל המטבחים בצה"ל חייבים להיות מפוקחים. בנוסף, משגיח הכשרות משמש כעובד מטבח נוסף לאחר סיום חובותיו הכשרותיות, כך שמחסור חריף כל כך משבש את עבודתם של מטבחים רבים בצה"ל.

מידע שהגיע לידי העיתון 'בשבע' מעלה כי לצורך הפקת אירוע שהתקיים לפני כשבוע באחד הבסיסים במרכז הארץ גויסו טבחים רבים במילואים. אולם, מאחר שבבסיס יש מחסור במשגיחי כשרות לא היה משגיח כשרות שיפקח על אותו אירוע.

"מי שבסופו של דבר נאלץ להחליף את המכ"שים שפשוט לא קיימים היו הרב ומש"קי הדת. המשמעות היא שכל השירותים הדתיים שהרבנות מספקת ביום יום הוקפאו", אומר גורם שהיה באירוע המדובר.

דובר צה"ל מסר בתגובה כי "צה״ל מתכנן ופועל לאיוש יחידותיו באופן מלא. הפער במשגיחי כשרות מטופל באופן ממוקד. נציין כי ישנה ירידה במספר פסילות המקצוע לתפקיד ביחס לשנה שעברה. אנו פועלים בדרכים שונות על מנת לצמצם את הפער. בין היתר ביום רביעי ה-10.7.19 התקיים כנס אשר אליו זומנו 271 בעלי פוטנציאל לתפקיד משגיח כשרות, מתוכם יגויסו מועמדים ומועמדות לתפקיד".

התחקיר המלא יפורסם בסוף השבוע בעיתון "בשבע"