פרידת פייגלין אמסלם? "הכול פתוח"

הרב חיים אמסלם מתייחס לדיווחים על פרידה ממשה פייגלין ו'זהות': לא אוהב את החלטתו, אבל מכבד אותה ועדיין מקווה לאיחוד בין המפלגות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ז' בתמוז תשע"ט

הרב חיים אמסלם
הרב חיים אמסלם
צילום: פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס יו"ר תנועת 'עם שלם', הרב חיים אמסלם, למה שמסתמן כפרידה ממפלגת 'זהות' של משה פייגלין, עימה התמודד בבחירות הקודמות. זאת תוך הערה שהדברים עדיין אינם סגורים לחלוטין

"ההגדרה היותר נכונה היא שמבחינתנו הכול פתוח. לא נפרדנו על מנת שלא להתחבר מחדש", אומר הרב אמסלם כשהוא נשאל מדוע נפרדו דרכיהם שלו ושל משה פייגלין. "אחרי הבחירות האחרונות נפגשנו, אני ופייגלין, ופייגלין בחר שלא להמשיך את ההסכם שהיה לנו לפני כן. אני מכבד את זה ויחד עם זה אני מדבר עם אנשי זהות ועם נפתלי בנט לבחון חבירה שהיא הדבר הנכון כי אסור לבזבז שוב קולות. אני מקווה שבסופו של יום נמצא את הנוסחה כדי ללכת יחד".

לשאלתנו מבהיר הרב אמסלם כי החבירה עם פייגלין לא נועדה מלכחילה להיות תקפה רק אם ייכנסו לכנסת, אלא אמורה הייתה להיות חבירה ארוכת טווח. "מלכחילה זה לא היה כך. ראיתי בהסכם כזה שאמור ללוות אותנו, אבל משהתגלגלו עלינו בחירות חדשות ומשה נפגש עם נפתלי הערכת החשבונות שלהם שונים. לא כל כך אהבתי זאת אבל אני מכבד זאת. אנחנו עוסקים בפוליטיקה".

לכאורה, שאלנו את הרב אמסלם, כדי לבוא למו"מ עם בנט היה נכון לו יותר לבוא כסיעה מאוחדת עם 'עם שלם' ובכך למצב את עצמו בעמדה חזקה יותר, אם כן מדוע בחר פייגלין לנטוש את החבירה אתו דווקא בשלב זה?

"היחסים בינינו היו ונשארו טובים וידידותיים. צריך לזכור ש'עם שלם' באה כבלוק טכני ואני מבין שלחצים של אנשים מ'זהות' שרוצים להימצא במקומות ריאלי גרמו לכך. אני לא מתרגש מכך. יש לנו ציבור אוהדים מוכח ואי אפשר להתעלם מכך. אני מאמין שהתבונה תגבר. אין לי הסבר. צריך לשאול את פייגלין למה הוא בחר בדרך הזו. יחד עם זאת אני לא שולל אפשרות להליכה משותפת של הימין החדש, עם שלום וזהות".

על הסיכוי לחבירה שלו לבנט, לאחר שבמשך תקופה לא קצרה תקף את בנט בכהונתו כיו"ר 'הבית היהודי' כמי שהתעלם מבקשותי ופניותיו לחבור למפלגה אחת, אומר הרב אמסלם: "נפגשתי עם נפתלי וניקינו שולחן. דיברנו על העתיד ופחות על העבר. זה האינטרס של כולם. אנחנו מדברים ואני מאוד מקווה שנמצא בסופו של יום את הנוסחה שתתאים לכולם".

"נפתלי הודיע שעד אמצע החודש הוא לא רוצה לסגור דבר. יש משותף אבל ההצהרות שלו על הגיור ועל היהדות המחבקת כמעט זהים לאג'נדה שאני מדבר עליה מזה שנים, אבל כולם מבינים את הסיטואציה המורכבת כי עד כה המתינו לאיילת שקד אם תהיה עם איחוד הימין או עם הימין החדש או שיהיה מארג רחב הרבה יותר. הדברים יתבררו בימים הקרובים ואני מקווה שהדברים יעלו יפה לטובת כולם".

האם מבחינתו קיימת גם האופציה של התמודדות לבד? הרב אמסלם נשמע זהיר: "תמיד האופציה קיימת, אבל צריך להיות ריאליים. לדעתי הציבור לא ילך עם מפלגות שבטוח שלא עוברות את אחוז החסימה. נכווינו מהסיטואציה הזו בפעם הקודמת. האופציה המועדפת היא לחבירה עם הימין החדש ועם 'זהות' למרות הבדלי הדגשים והניואנסים בין כולנו".

ואולי בתיאומים ובשיחות שבין בנט לפייגלין עולה תחושה של רצון לחבור זה לזה ולהותיר את הרב אמסלם בחוץ. מה יעשה אז? "אני לא נביא. אני יודע מה שמעתי מהם בעבר ובהווה ואני שומר על אופטימיות זהירה".

עם זאת כשהוא נשאל אם המשמעות של דבריו היא שלא יתמודד במידה והחיבור עם אחת המפלגות או עם שתיהן לא יסתייע, משיב הרב אמסלם ברמז: "במידה ולא, אצטרך לשקול היטב הצעות שונות שאני פחות מחבב", הוא אומר וקובע כי הצעות שכאלה כבר קיימות. כשהוא נשאל אם מדבור בהצעות מכיוונה של 'כחול לבן' הוא מעדיף שלא לדבר על כך. "יש נכונות בחבירות שכאלה לבלוע צפרדעים. השאלה היא מה גודלה של הצפרדע".