אושר מינויו של ישי וקנין למנכ"ל משרד מבקר המדינה

המנכ"ל הנכנס ישי וקנין: "אני בא לתפקיד הזה מתוך כוונה להוסיף ערך לכל מה שהמדינה והממשלה מבקשות לעשות".

ערוץ 7 , ז' בתמוז תשע"ט

ישי וקנין
ישי וקנין
צילום: דוברות

ועדת הכספים של הכנסת אישרה הבוקר (רביעי) את מינויו של אל"מ (מיל') ישי וקנין לתפקיד המנהל כללי של משרד מבקר המדינה.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, פתח את הישיבה עם ברכות למבקר הנכנס מתניהו אנגלמן: "אדוני המבקר אני מברך אותך לתפקיד החשוב שנבחרת אליו, תפקיד בעל משמעות ציבורית עצומה במדינה דמוקרטית".

אנגלמן הסביר מדוע בחר דווקא בוקנין לתפקיד המנכ''ל. "הבחירה שלי בישי מתבססת על הרקע המקצועי שלו ועל ההכרות שלי איתו, היכרות קצרה יחסית לאור המלצות שקיבלתי. הרקע הכללי של ישי בביקורת בשנים האחרונות, הוא רקע שהחל ביחידת מבקר צה"ל, הוא זה שהקים את מערך הביקורת בצה"ל. הוא ריכז צוותי ביקורת של מאות מבקרים, בנה את הקודים של היחידה ונהלי היחידה, את מערך ההדרכה. לאחר מכן הוא עסק בנושאים נוספים בביקורת, התרשמתי שבכל ביקורת, הוא בוחן מה הוא תורם למבקר".

המנכ"ל הנכנס וקנין אמר "אני בא לתפקיד הזה מתוך כוונה להוסיף ערך לכל מה שהמדינה והממשלה מבקשות לעשות. הגישה שלי היא להוסיף ערך ולשפר ככל הניתן את המערכות".

ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) אמרה כי "יש בעייתיות מסוימת במינוי לתפקיד בלתי תלוי, שמונה הודות לפוליטיקאי. עולה החשש שמי שאחראי למינויו, במקרה הזה נתניהו, משפיע על תפקודו. עם זאת, ההיסטוריה מלמדת אותנו שלא כך, וכי המבקרים מרגע שנבחרו, עושים את עבודתם עצמאית".

היא פנתה למבקר אנגלמן: "יש לי הסתייגות מהאמירה שלך שביקורת צריכה להיות גם חיובית. המבקר לא צריך לתת ליטופים וחיבוקים. בנוסף, אמרת שאחד היעדים הוא הפחתת רגולציה- אתה תראה שיש מחסור נוראי ברגולציה, במקומות שיש בה צורך. לכן הצהרה כזו מאוד מדאיגה אותי, אני מציעה שתבוא בראש פתוח לכל מקום שאתה מבקר, ותראה שיש מקומות מופקרים לחלוטין".

עוד אמרה כי "משרד המבקר הוא מוסד מצוין, אבל הגיעו לאוזניי טענות בקשר לראש המטה שלך, על התערבות שאינה בסמכותה של משרת אמון. אני רוצה להזכיר לך את הוראות התקשי"ר שאומרות שעל נושאי משרות אמון חל איסור להתערב בעבודת הדרג המקצועי במשרד, ואסור להם לתת הוראות הנוגעות לעבודתם המקצועית. קיבלתי עדויות שאתה סוטה מנוהל הזה של הוראות התקשי"ר, היזהר והישמר מהדבר הזה, יש עיניים פקוחות שרואות את הדברים האלה".

ח"כ שלמה קרעי מהליכוד אמר כי "לאחרונה ראינו פרסומים על משכורות בכירי מבקר המדינה. תמיד עולה השאלה במשרות כאלה שהן בלתי תלויות, מי ישמור על השומרים. אני חושב שצריך לתת את השקיפות הזו. שיהיה שקוף, שיהיה מקצועי".

אנגלמן התייחס לשאלות ח"כים בנוגע לתנאי השכר במשרדו, ותנאי הפרישה של המנכ"ל היוצא: "תנאי עובדי המבקר גלויים באתר המבקר, מעבר לזה שהם מובאים לדיון פה בוועדה. גם במסגרת דיוני התקציב הוצגו הדברים בפני הוועדה. מר וקנין ציין בפני כי המוטיבציה שלו היא לעניין עבודתו, וכי הוא יסכים לכל החלטה לגבי שכרו. יש מבקר יוצא שקיבל החלטה לאחר ועדה ציבורית, אנחנו עדיין לא סיכמנו את תנאי השכר. תנאי הפרישה של המנכ"ל הם בתנאים המקובלים ולא מעבר לכך".