במתחם עסקים בלתי חוקי פלסטיני
במתחם עסקים בלתי חוקי פלסטיני צילום: רגבים

תנועת רגבים, יחד עם המועצה האזורית מטה בנימין, עתרה השבוע לבית המשפט המחוזי בירושלים בדרישה לפנות את מתחם העסקים הבלתי חוקי הנמצא על כביש הגישה לגבעון החדשה.

המתחם, כולל חנויות, מוסכים ועסקים קטנים החונקים את הכביש ומסכנים את חיי התושבים הנוסעים עליו. מלבד אכיפות נקודתיות והריסות של מבנים בודדים המנהל האזרחי מסרב להתעסק בנושא באופן מקיף ושיטתי.

כביש הגישה אל גבעון החדשה איננו הכביש היחידי בו קיימת התופעה. גם בכניסה ליישובים בית אריה, בכפר לובן א-שרקיה הסמוך ליישובים עלי ומעלה לבונה בבנימין, וכן גם בצומת הכניסה לעיר אריאל, בכביש חוצה שומרון ליד יקיר ועוד.

ראש מועצת בנימין, ישראל גנץ, אומר כי "מזה שנים שהמועצה עמלה על קידום התחבורה ברחבי בנימין ואנו נתקלים בקשיים משפטיים שמעכבים את התקדמותנו, בעוד מרכזים לא חוקיים עם מחדלי בטיחות חמורים שעלולים לפגוע בחיי התושבים, קמים ואיש לא פועל לסגירתם. אנו דורשים מגורמי האכיפה למצות את הדין עד תום עם מרכזי הקניות אשר פוגעים בבטיחות תושבי האזור כדי להבטיח שגרת חיים טובה ככל האפשר לכולנו".

ישי חמו, רכז יו"ש בתנועת רגבים מסביר על היקף התופעה. "כבישי גישה רבים ביהודה ושומרון סובלים מחניקת הכבישים ומהשתלטות על אדמות בצידי הדרך. מעבר לבניה הבלתי חוקית על שטחים שהופקעו לטובת הכביש בצו ההפקעה והבניה שם אסורה, קיימת גם עליה מוכחת במספר תאונות הדרכים הנגרמות בשל העומס שנוצר מעסקים שנבנים לא כחוק, בלי תכנון לטווח ארוך. הבניה שם מסוכנת קודם כל מבחינה תחבורתית. הגיע הזמן לשמור על חיי התושבים הנוסעים על הכבישים הללו, יהודים וערבים כאחד".