ליב"ה לשר הדתות: התערב על מנת לשמור על הסדר בכותל

מרכז ליב"ה פנה לשר הדתות ודרש ממנו להתערב בנעשה בכותל מידי ראש חודש בתפילת שחרית של 'נשות הכותל'.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ח' בתמוז תשע"ט

נשות הכותל
נשות הכותל
צילום: מרכז ליב"ה

מרכז ליב"ה פנה היום (חמישי) במכתב לשר הדתות יצחק ועקנין, בו התבקש השר להתערב בנעשה בכותל מידי ראש חודש על ידי קבוצת 'נשות הכותל'.

לטענת אנשי מרכז ליב"ה, הקרן למורשת הכותל המערבי המנהלת את רחבת הכותל לא ממלאת את תפקידה כראוי בשמירה על הסדר במקום.

במכתב ששלח עו"ד משה פולסקי, המייצג את מרכז ליב"ה, הוא כתב: "קבוצת נשים המתכנה בשם 'נשות הכותל' אליהן נלוות נשים מארגונים רפורמיים, מבצעות מדי חודש בחודשו, פרובוקציות והפרות סדר, אשר פוגעות פעם אחר פעם, בציבור גדול של מתפללים".

"מדובר הן בפגיעות פיזיות, של דחיפות ומכות, והן בפגיעה ברגשותיו של ציבור גדול, בשל עריכת טקסי תפילה וצרמוניות במקום, המזכירות תפילות בכנסיות נוצריות ולא תפילה יהודית מקובלת", קבע עורך הדין.

עו"ד פולסקי תקף את אנשי הקרן למורשת הכותל: "לכאורה, האמונה על שמירת הסדר במקום אמורה להיות הקרן למורשת הכותל המערבי, הפועלת תחת הנחיותיו של הרב שמואל רבינוביץ', הממונה על המקומות הקדושים".

לטענת עו"ד פולסקי קיימת אפליה בכניסה לכותל בכך שלקבוצת נשות הכותל מתאפשר להכנס ללא תור ובידוק שווה ואף מכניסת הגברים, ולמרות מחאותם של גברים שהמתינו בתור על מנת להכנס לכותל, פניותיהם ותלונותיהם לא זכו לכל מענה מצדם של המאבטחים, שכפי הנראה הונחו לאפשר כניסה של נשות הכותל באופן זה לרחבת הכותל.

בנוסף טען עורך הדין כי הנשים התפללו בקול רם וצעקני, לרבות בתפילת העמידה שנאמרת בדרך כלל בלחש, ואף הגבירו את קולן בזמן אמירת קדושה וברכת כהנים בתפילה המרכזית. "בשעה 7:50 לערך, נערכה, קריאה בספר תורה וזאת בניגוד לנהלים ותך הפרת של תקנות השמירה על המקומות הקדושים. סדרני הקרן נכחו במקום ולא עשו דבר לשם מניעת הפרובוקציה".

"בנוסף, פעמים רבות סדרניות ומאבטחות הזיזו ודחפו, מתפללות אורתודוקסיות, בטענה כי דווקא הן מפריעות לנשות הכותל להתפלל", ציין.

אריאל פופביץ ממרכז ליב"ה מסר: "אזלת היד שאנו נתקלים בה מדי חודש מחייבת התייחסות ובחינה מחדש של המסוגלות לשמור על הנהלים במקום, לא יתכן שחודש אחרי חודש מכניסות קומץ הנשים הזה ספר תורה לרחבת הכותל, בניגוד לתקנות ותוך פגיעה בקדושת המקום, פוגעות במתפללות וצועקות באופן שמבזה את קדושת המקום, וכל זה מבלי שהסדרנים, אנשי הקרן למורשת הכותל, יפריעו או אפילו יעירו להן".

הוא הוסיף "אנחנו דורשים משר הדתות שיפעיל את סמכותו ויפעל לאכיפת התקנות, לשמירה על שלום המתפללות ולשמירה על קדושת המקום".

יוכי רפפורט מנכ"לית 'נשות הכותל' הגיבה: ''גם אנחנו בעד שהקרן למורשת הכותל תעשה את עבודתה כראוי: שתעצור נערים עם סכינים במקום נשים עם ספר תורה. שהמשטרה וסדרני הקרן יעצרו מתפרעות אלימות ולא נשים מתפללות. שיעשו את עבודתם להפוך את הכותל כשייך לכולם וכולן ולא לקבוצה קיצונית אחת''.