חדשות 13: חומרים רדיואקטיבים התגלו במחסן שנתניהו חשף

פקחי האו"ם מצאו שרידי חומרים רדיואקטיביים במחסן בטהרן שנתניהו חשף באו"ם.

ערוץ 7 , ח' בתמוז תשע"ט

חדשות 13: חומרים רדיואקטיבים התגלו במחסן שנתניהו חשף-ערוץ 7
נתניהו באו"ם
צילום: רויטרס

פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מצאו ראיות לפעילות רדיואקטיבית במחסן בטהרן אותו חשף ראש הממשלה נתניהו בנאומו באו"ם בחודש ספטמבר. כך נחשף בחדשות 13.

בנאומו באו"ם טען נתניהו כי האיראנים הוציאו באוגוסט 2018 מהמחסן האטומי 15 קילוגרם של אורניום מועשר עליו לא הצהירו בפני הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

ראש הממשלה טען אז כי מדובר היה באחד משורה של צעדים שהאיראנים ביצעו כדי "לנקות" את האתר מראיות מרשיעות. האיראנים הכחישו אז את הדברים וטענו כי מדובר במפעל שטיחים והכחישו שנעשתה באתר פעילות גרעינית כלשהיא.

על פי הדיווח של העיתונאי ברק רביד, ישראל העבירה לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מידע על המחסן החשוד ופקחי האו"ם ביקרו כמה פעמים במקום. הביקור האחרון של הפקחים היה בחודש מרץ. הם לקחו דגימות קרקע באתר כדי לגלות שרידים לחומרים רדיואקטיביים והחלו להכין דו"ח על ממצאיהם.

פקידים ישראלים בכירים אמרו לחדשות 13 כי הבדיקות של פקחי האו"ם התגלו כחיוביות ובשבועות האחרונים אושר הדבר באופן וודאי. הפקידים הבכירים ציינו כי התגלו במקום ראיות רבות לזיהום רדיואקטיבי שמעיד על כך שהוחזקו במקום חומרים גרעיניים עליהם איראן לא דיווחה.

אחסנת חומרים וציוד גרעיני באתר סודי ללא דיווח לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הינה הפרה חמורה של האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני עליה חתומה איראן. לקביעה רשמית כזו של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית עשויות להיות השלכות מדיניות בינלאומיות מרחיקות לכת ביחס לאיראן.