ינאי ויסמן הי"ד
ינאי ויסמן הי"דצילום: באדיבות המשפחה

יעל ויסמן, אלמנתו של סמ"ר ינאי ויסמן הי״ד שנרצח לפני שלוש שנים בקרב מול מחבלים במתחם ״שער בנימין״, מאוכזבת מהעונש שנגזר על הרוצחים ומספרת על יחס קר שקיבלה משופטי בית המשפט הצבאי, שאפילו לא העזו להביט לה בעיניים.

בראיון ליפעת ארליך ב''ידיעות אחרונות'' מודה יעל שלא הופתעה מהעונש שנגזר על שני המחבלים, 32 ו-35 שנות מאסר. "לפני כמה חודשים יצאתי מהדיון בבית המשפט וכבר אז הבנתי. יצאתי עם תחושות קשות והבנה לאן הרוח נושבת".

"לא חשבתי שצדק אמיתי ייעשה כאן, כי אף אחד לא יחזיר לי את ינאי. אבל גם לא ציפיתי לדקירה בלב שקיבלתי ממערכת המשפט שמייצגת את המוסר והצדק האנושי. אז אמרתי לעצמי שלא אתן להחלטת בית המשפט מקום אצלנו בבית. גם ככה יש לנו מספיק עם מה להתמודד".

להקראת גזר הדין הגיעה יעל לאחר שהתביעה הצבאית ביקשה ממנה לשאת דברים. על אף הקושי היא עמדה זקופה ובאיפוק אצילי, פנתה אל בית המשפט וביקשה שייגזר על הרוצח מאסר עולם.

יעל ויסמן
יעל ויסמןצילום: שרה לוין

"הבנתי שהסיכוי שייענו לבקשתי קלוש", היא אומרת. "היחס של השופטים אל הרוצחים היה מזעזע. הם לא מסתכלים עליהם בתור רוצחים, הם נורא מרחמים עליהם. כשאני דיברתי השופטים לא הסתכלו עליי. גם אבא של ינאי והאחים שלו דיברו. הם סיפרו עד כמה החיים שלהם השתנו מאז הרצח, עד כמה הם עדיין נאבקים כדי לשקם את חייהם. אבל השופטים חושבים רק על השיקום של הרוצחים. ברגע שאחד מבני המשפחה של המחבל או המחבל עצמו דיברו, אז פתאום השופטים הביטו בהם. ראיתי את הבעות הפנים של השופטים, הם היו קשובים והינהנו כל הזמן".

על תגובת השופטים היא סיפרה "הם לא טרחו להסתכל עליי. רק העירו הערות טכניות בקרירות כשלא הקלידו נכון איזו מילה. האמת שהכינו אותי לזה. לא באתי כדי לקבל אמפתיה, אבל פתאום כשרואים את היחס הזה מבינים שאין מה לצפות ממערכת כזו".

"ינאי הגן עלינו בגופו"

יעל מסבירה מדוע דרשה לגזור מאסר עולם על הרוצחים. ״בדין הצבאי מאסר עולם זה מאסר לעולם, שלא יוצאים ממנו לחופשי. הנערים האלו ייצאו בגיל 45 לחופשי עם תואר ביד ועם הרבה כסף שיקבלו מהרשות הפלסטינית. עוד יהיו להם חיים טובים מאוד. אפילו את הבתים שלהם לא הרסו, כי הם גרים בשכירות. בתכלס, לא עשו להם כלום. אנחנו ביקשנו מאסר עולם. זו לא בקשה חריגה. יש הרבה קטינים שהורשעו ברצח וקיבלו על זה מאסר עולם".

כשנשאלה איזה מסר הייתה רוצה להעביר מהטרגדיה שלה, ענתה יעל ״אני באמת חושבת שזה משהו יותר גדול מהסיפור האישי שלי. אני חושבת שאנחנו צריכים להסתכל על המדינה שלנו, זה משהו שאמור להפריע לכולנו, לא רק למשפחות השכולות. איפה ההרתעה? למה לנו כמדינה אכפת משיקום של נערים מחבלים ולא משיקום של משפחות שכולות?

״אני מגדלת פה את הבת שלי, בעלי הקריב את החיים שלו בשביל המדינה ובשביל להציל חיים של אנשים אחרים. ובסוף אני מקבלת מבית המשפט דקירה בלב. אנחנו לא אמורים להתחנן שיהיה כאן צדק. היום זה אנחנו, מחר לצערנו זה מישהו אחר. עד שלא תהיה פה הרתעה, הרציחות לא יפסיקו".

ינאי ויסמן הי״ד נרצח לפני כשלוש שנים כשהלך עם יעל ונטע בת החצי שנה לסניף רמי לוי לקניות לקראת שבת. הוא היה אז בן 21, לוחם בגדוד 50 של גולני. ינאי פסע במרכול כשלפתע נשמעו צרחות. הוא הבין שמדובר בפיגוע ומיהר למקום. ינאי נלחם בגבורה ונהרג במהלך הניסיון להשתלט על אחד המחבלים. כמה חודשים אחרי מותו הוא קיבל את צל"ש אלוף פיקוד המרכז.