ארה"ב: החרדים חוששים מהנחיות ליב"ה

ועדת החינוך של ניו יורק פרסמה הנחיות חדשות למוסדות החינוך הפרטיים תוך מתן 60 יום להגשת תגובות. בסטאמר הכריזו על יום תפילה

מיכל לוי , י"א בתמוז תשע"ט

 ברוקלין
ברוקלין
צילום: פלאש 90

ועדת החינוך של ניו יורק פרסמה הנחיות למוסדות חינוך פרטיים במסגרתן יורחבו לימודי הליב"ה במוסדות החינוך החרדיים, תוך שהיא מעניקה מתן 60 יום להגשת תגובות.

הפולמוס סביב לימודי ליב"ה במוסדות חרדיים בניו יורק החל לפני שנים אחדות, אז כמה יוצאים בשאלה "הריצו" קמפיין תוקפני נגד עיריית ניו יורק על שלא קיבלו חינוך שכל מוסד חייב להעניק לתלמידיו לפי החוק המקומי, ולפיכך הם התקשו להתאקלם בסביבתם החדשה באוכלוסיה הכללית.

בעקבות מסע שתדלנות של הקבוצה, החליטה ועדת החינוך לפני כשנה להדק את הפיקוח על המוסדות החינוך הפרטיים בניו יורק.

הוועדה שיגרה לכל מנהלי המוסדות הפרטיים הנחיות חדשות, לפיהן חייבים ללמוד 7 שעות בכל יום לימודי חול. כמו כן, חויבו מוסדות החינוך להנחיל לימודים שאינם עולה בקנה אחד עם האמונה היהודית.

ועדת החינוך הבהירה כי תשגר פקחים לפקח על כל המוסדות, ומי שלא יציית להנחיות יקבל צו סגירה.

בתגובה הקימו מוסדות החינוך של אגודת ישראל וסטאמר ארגון-גג שיתמודד בהנחיות החדשות. בארגון חברים כל המוסדות הדתיים מכל רחבי מדינת ניו יורק.

ראשי הארגון הגישו עתירה לבית המשפט נגד החוק החדש בטענה כי הוא נוגד את החוקה האמריקנית לפיה יש חופש דת בארה”ב. כמו כן הוגשה עתירה להוציא צו מניעה לפיה וועדת החינוך לא תוכל לפקח על המוסדות, עד תום הדיונים בבית המשפט.

בערב פסח האחרון פסק בית המשפט כי היות ולפי החוק בניו יורק חובה לתת 60 יום לכל דיון בוועדת החינוך, ורק אחרי 60 יום שבהם יכול הציבור לחוות את דעתו על ההנחיות – הן נכנסות לתוקפן.

היות והליך זה לא עבר את הפרוצדורה המחייבת, ביטל בית המשפט את כל ההנחיות של ועדת החינוך, והשופט כלל לא דן על עצם החוק – האם הוא חוקתי או לא.

לרגע נדמה היה כי הסאגה החוקתית בעניין תמה וכי ועדת החינוך מעוניינת להגיע להסכמות עם המוסדות החרדיים, אולם לפני כשבוע וחצי פרסמה ועדת החינוך המקומית את ההנחיות והעניקה כאמור 60 יום לתגובות.

כעת המוסדות החרדיים חוששים מפני החלת ההנחיות בעל כורחם של מנהלי המוסדות. האדמו"ר מסטאמר קרא לחסידיו להשתתף בי"ז בתמוז הקרוב ב’יום תפילה וזעקה’, "כדי לעורר רחמי שמים לביטול הגזירה", כלשונו.