'החיים מתהפכים. פתאום אתה נכה'

עו"ד קלימן, שכדור פגע בחזהו בעזה, נבחר ליו"ר ארגון נכי צה"ל ומספר על אתגרי הארגון וההתמודדות האישית: משפחות קרסו בעקבות פציעה.

שמעון כהן , י"א בתמוז תשע"ט

עו"ד עידן קלימן
עו"ד עידן קלימן
צילום: אריאל בשור

ארגון נכי צה"ל בחר היום פה אחד יו"ר חדש, עו"ד עידן קלימן, עמו שוחחנו ביומן ערוץ 7 על יעדי הארגון בעתיד ועל התמודדותו האישית עם נכותו.

"חייהם של נכי צה"ל לא קלים ויש הרבה יעדים ואתגרים לפתחנו. חשוב שהועידה בחרה בי פה אחד וכל הארגון מאוחד ונכון למשימות הרבות שלפנינו. יש צורך בטיפול בהרבה קבוצות אוכלוסיה ואנחנו נחושים לקראת המשימות הללו", אומר עו"ד קלימן.

"מעבר לניהול השוטף של הארגון שמונה כחמישים אלף חברים יש גם מתח בין המדינה לארגון יציג, אבל אנחנו מודעים לבעיות הרבות שעולות מהטיפול בעשור האחרון בנכי צה"ל. המדינה לא הדביקה את הקצב הנדרש לטובת הטיפול בחברים. יש לנו בעיות שוטפות ואתגרים בכל הנוגע לטיפול בהלומי קרב, פגועי ראש ומשותקים. יש בעיה תקציבית, מחסור כבד בכוח אדם באגף השיקום, ריענון נהלים ומודרניזציה. נכונו לנו אתגרים מול משרד הביטחון, מול אגף השיקום והאוצר. אנחנו באים בלחיצת יד להסביר ולהראות שהארגון הוא ארגון משלים לטיפול המדינה בחברים שלנו, ואני מאוד מקווה שנמצא כתף תומכת ודלת פתוחה".

להערכתו ולהבנתו של עו"ד קלימן יש אוזן קשבת במשרדי הממשלה. הוא מספר על פגישות מועילות עם מנכ"ל משרד הביטחון ועל הקשר השוטף עם ראש אגף השיקום, ועם זאת הוא מדגיש כי "יש בעיות תקציביות לא פשוטות ואני בטוח שיש דרך ארוכה עד להבנות והסדרת העניינים כפי שאנחנו סבורים שצריך לעשות לטובת החברים, אבל יש דיאלוג שאני מקוה שעוד יורחב".

כשקלימן מדבר על הבעיות השוטפות הדברים לא מתחילים ומסתיימים אצלו בכותרות אלא גם בהתמודדותו האישית עם נכותו. בגיל 19 וחודשיים, בעודו לוחם בחטיבת גבעתי פילח כדור את חזהו במהלך פעילות מבצעית בחאן יונס. מאז הוא מרותק לכיסא גלגלים. על התמורות בחייו הוא מספר:

"החיים משתנים ומתהפכים. כל מה שלמדת, גדלת והתחנכת עליו משתנה. אי אפשר להכין אותך לאירוע שבו עומדים מעלי שלושה רופאים ואומרים לי שלעולם לא אוכל ללכת. אתה יוצא לדרך חדשה ונולד מחדש. כל מה שאתה מכיר מגובה מטר ו-83 ס"מ אתה רואה מעכשיו מגובה מטר ו-30. הכול משתנה וצריך ללמוד מחדש, לא רק אתה, אלא גם החברים והמשפחה. זהו מאבק סביבתי לא פשוט ולא פעם משפחות קורסות בגלל הפציעה".

"נאלצים למצוא כוחות פנימיים ומשאבים סביבתיים, נתפסים בכל דבר וצעד אחר צעד לומדים לחיות מחדש ולהתקדם. לי היה את המזל הגדול כאשר אמי ז"ל שנפטרה לפני שבועות אחרים ואבי ליוו אותי, ולכן הגעתי להישגים שהגעתי, אבל לא לכולם יש את זה ולכן אנחנו פה כדי ללוות את החברים שלנו שחזרו מהקרב חלקם פצועים פיזית וחלקם פצועים נפשית ורובם גם פיזית וגם נפשית. זה המחיר של ההגנה על מדינת ישראל. הגיע הזמן שהציבור בישראל יידע את המחיר היומיומי שהחברים משלמים, לא בהיבט הכלכלי. אני גאה להיות יו"ר ארגון של מי שנתנו מגופם ונשמתם למען שמירת המולדת וההגנה על קיומה. זהו הארגון שיש בו הכי הרבה מקבלי אותות מופת וצל"שים, האנשים שעשו הכי הרבה למען המדינה. אנחנו, נכי צה"ל, חיילי צה"ל לכל החיים".